| elenavalentina776 a întrebat:

Bună, am o întrebare mai complicată.
Deci, tatăl meu lucrează ca tapițer de 17 ani, în ultima vreme șefa lui a început să îi țină peste program, ei semnează condica ca pleacă la ora 16:00 și de fapt îi ține până la 18:00 sau chiar și 19:00, îi cheamă și în zi de sărbătoare care legal sunt date libere,recent de Sfânta Marie tata a spus ca nu mai vine la muncă căci ziua este liberă de la guvern iar șefa a amenințat ca îl dă afară, vreau să vă întreb dacă există vreun număr de telefon la protecția muncii sau ceva unde se pot spune toate astea, nu cred ca sunt tocmai în regulă

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orele suplimentare trebuie sa fie platit dublu iar pentru cele lucrate in zile libere (weekend si sarbatori legale) trebuie acordate zile libere sau platite tot dublu.
Daca nu se procedeaza asa tatal tau poate reclama la ITM din judet. Gaseste numarul de contact pe site-ul oficial.

| elenavalentina776 explică (pentru Ioandelasal):

Ei nu sunt niciodată plătiți mai mult de atât oamenii și au dat demisia iar cei ce au rămas nu fac față la atât de mult lucru și ea le-a tăiat aproape jumătate din salariu, prema de crăciun sau de paște nu le-a dat de ani întregi nu mi se pare ok

| MihaitzaItza a răspuns (pentru elenavalentina776):

Reclamatie la ITM

| Ioandelasal a răspuns (pentru elenavalentina776):

Nici nu este, nici normal si nici legal.
Si daca nu se rezolva cu ITM pot face greva si sa dea firma in judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, exista ceea ce se numeste ITM unde se pot face reclamtii