| Sebastian_Lepadatu_1975 a întrebat:

Buna, am o intrebare, va rog sa-ma lamuriti si pe mine intr-o problema a chitantelor si casa de marcat! Am deschis o societate anul asta pentru a face un proiect european pe agricultura. Faza ca inca nu stim daca o sa fim eligibili sau nu, dar noi trebuie sa facem dovada ca am avut ca din unele culturi am vandut cereale sau produse. Aici vine intrebarea ca unii spun ca vine fiscul si te amendeaza daca nu ai casa de marcat. Noi am avut semanat porumb dulce, am vandut la cateva persoane fizice porumb de fiert si am taiat chitanta, fara factura, acum spre toamna avem dovleac placintar, vindem tot la pers fizice sau chiar si la cele juridice, gen magazin cu factura, suntem obligati ca odata pe an cand vindem produsele agricole sa avem casa de marcat fiscalizata? multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.28/1999, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 1.(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
  (2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura."
ART.2.Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
  a) comerţul ocazional cu produse agricole din producţie proprie efectuat de către producătorii agricoli individuali, autorizaţi în condiţiile legii, în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate;"
Conform prevederilor citate este nevoie de aparat de marcat electronic fiscal doar daca ai vanzari cu caracter de continuitate printr-un magazin propriu.
Daca sunt vanzari ocazionale atunci n-ai nevoie de acest aparat.

| Sebastian_Lepadatu_1975 explică:

Mersi, sa iau in considerare punctul a?

| Ioandelasal a răspuns:

Il poti lua in considerare daca te incadrezi in acel punct, respectiv comertul este ocazional.