| heraklion a întrebat:

Buna,

Am o situatie putin mai ciudatica si as dori niste informatii, daca ma puteti ajuta.
Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 12 luni, care se va incheia, conform contractului, pe 1.03. 2024.
Sunt insarcinata in 11 saptamani si momentan am data probabila a nasterii pe 30.03. 2024.

As vrea sa stiu cum as putea sa procedez in legatura cu concediul de maternitate si cel de crestere copil.
Conform celor citite, inteleg ca as putea intra in prenatal cu 84 de zile inainte de data nasterii (astfel, din cele 126 de zile in total, sa ramana 42 de zile pentru postnatal - pe care eu nu le pot lua, dat fiind ca nu voi mai avea contract de munca dupa 1 martie).
De asemenea, pentru concediul de crestere copil, pot depune dosarul pentru indemnizatie in zilele urmatoare nasterii? Ma gandesc ca nu trebuie sa astept cele 42 de zile avand in vedere ca nu pot beneficia de postnatal, nu?

Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit ceva.
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti depune dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului dupa nastere, este corect ce ai scris.