| lvr a întrebat:

Buna! Am primit de la ANAF ca am de platit 399 lei din 1256 lei si pot beneficia de anularea a 857 lei.intrebarea mea este urmatoarea, daca platesc aceasta suma de 399 primesc ceva gen chitanta pe care o pot folosi in cazul in care ma trezesc peste ceva timp ca nu s-a calculat ceva bine si mai am de platit suma x,sau nu primesc nimic si ma pot trezi bun de plata in viitor? Multumesc.PS sunt persoana fizica, si doresc sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa îi parcurg pentru a putea scapa de datorie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci plata sigur ca trebuie sa primesti o chitanta.
Vezi sa nu fie teapa, asa ca du-te si plateste la casierie, bineinteles daca esti sigur ca ai datorie la ANAF.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa plata la caseria ANAF-ului si pastreaza chitanta cel putin 5 ani, ca sa ai dovada ca ai platit cat ai fost instiintat.
Vezi ca ai un termen care poate expira curand, asa ca nu sta pe ganduri, fugi acum si plateste cu reducere.

| ioana748 a răspuns:

Https://www.pwc.ro/......i-acc.html
Dupa ce platesti trebuie sa trimiti cererea de anulare pe care o ai in plic cu plicul acela de la ei.
De preferat sa iei scrisoarea cu tine si sa te îndrume cei de acolo.
Data limita este 25 Noiembrie.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Poti plati online
https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public/
Primesti dovada platii pe email.