| Violeta4324 a întrebat:

Am resedinta intr.un oras pana in Martie 2020 si doresc sa ma angajez intr.un alt judet si as dori sa imi fac resedinta acolo.Intrebarea mea este:As putea sa imi fac resedinta inainte sa imi expire cea actuala? Sau trebuie sa astept sa se expire si apoi sa mi.o schimb? Si daca se poate sa mi.o schimb acum, trebuie sa merg sa ma sterg de la politie si sa zic ca vreau sa ma mut? Sau pot merge direct in judetul nou si fac ei toate demersurile? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate face, nu are nici o importanta ca nu ti-a expirat actuala viza de resedinta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca faci deosebirea dintre domiciliu si resedinta, mi se pare ca nu faci.
Resedinta nu inseamna domiciliu, inseamna flotant in vorbirea populara. Poti avea domiciliul intr-o localitate si resedinta in alta localitate, domiciliul ramane acelasi. Domiciliul este stabil si daca il schimbi este obligatoriu sa-ti preschimbi cartea de identitate. Pentru resedinta nu se schimba cartea de identitate, se elibereaza doar o dovada de resedinta care este valabila cel mult 1 an.
Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 26.(1)Cetăţenii români au dreptul să îşi stabilească sau să îşi schimbe, în mod liber, domiciliul ori reşedinţa, cu excepţia cazurilor expres prevăzute de lege.
(2)Cetăţenii români nu pot avea în acelaşi timp decât un singur domiciliu şi/sau o singură reşedinţă. În cazul în care aceştia deţin mai multe locuinţe, îşi pot stabili domiciliul sau reşedinţa în oricare dintre ele.
  ART. 27.(1) Domiciliul persoanei fizice este acolo unde aceasta declară că are locuinţa principală.
ART. 30.Reşedinţa este acolo unde persoana fizică declară că are locuinţa secundară, alta decât cea de domiciliu.
  ART. 31.(1)Menţiunea privind stabilirea reşedinţei se înscrie la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară.
(2)Menţiunea privind stabilirea reşedinţei se acordă pentru perioada solicitată, care nu poate fi mai mare de un an, şi are valabilitate pe timpul cât persoana locuieşte în mod efectiv la adresa declarată ca reşedinţă. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita înscrierea unei noi menţiuni privind stabilirea reşedinţei.
  ART. 32.(1)Pentru înscrierea reşedinţei solicitantul va completa cererea pentru stabilirea reşedinţei, pe care o va depune împreună cu actul său de identitate şi cu unul dintre documentele prevăzute la art. 28.
(2) De la obligaţia de a solicita înscrierea în actul de identitate a reşedinţei sunt exceptate:
a) persoana care locuieşte la o altă adresă decât cea de domiciliu, în interesul serviciului sau în scop turistic;
b) persoana internată într-o unitate sanitară/medicală.
  ART. 33.Menţiunea privind reşedinţa se înscrie pe un document, denumit dovada de reşedinţă, care va însoţi cartea de identitate, cartea electronică de identitate şi cartea de identitate provizorie."

| Violeta4324 explică (pentru Ioandelasal):

Bineinteles ca fac diferenta intre resedinta si domiciliu.Eu aici prin resedinta m.am referit la flotant.Eu domiciliul il am intr.un judet, iar momentan am resedinta(flotant)in alt judet, iar acum doresc sa imi schimb resedinta intr o alta localitate, insa nu stiu daca se poate pentru ca cea actuala expira in Martie 2020.Am vrut sa stiu daca imi pot schimba viza de flotant inainte sa mi se expire actuala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Violeta4324):

Sigur ca se poate face, nu are nici o importanta ca nu ti-a expirat actuala viza de resedinta.