| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Acum cateva zile seful m a chemat la servici si m apus sa mi dau demisia. Fara sa mi dau seama sau fara un motiv anume eu am semnat de buna voie.Am lucrat la el timp de 8 ani, nu mi am luat concediu niciodata doar anul acesta.Care sunt beneficiile mele? eu pot sa mi cer banii pe concediu pentru anii cat am lucrat la el?
multumesc

4 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

Eu nu inteleg urmatorul amanunt: ce s-a intamplat cu perioada de preaviz? dupa ce ai semnat ti-a spus ca mai trebuie sa ramai 15 zile sau a doua zi ai si plecat? te rog descrie-mi mai exact situatia intr-un mail la adresa malina_unirea@yahoo.com o zi minunata

| maria a răspuns:

Curaj si lupta-te sa iti incheie cartea de munca corespunzator, sa iti dea banii pentru concediile neefectuate (ai dreptul!), salariu pentru cele 15 zile care erau de fapt pentru preaviz, ca tu nu ai dorit sa iti dai demisia, ci te-a silit si tie ti-a fost teama sau frica, sau ai avut un moment in care te-ai blocat si nu ai stiut exact ce iti da sa semnezi. Daca nu te intelegi cu directorul sau persoana care se ocupa de cartile de munca de la Personal, mergi la Inspectoratul Teritorial de Munca si vorbeste cu un inspector sincer, deschis si spune-i ca ai nevoie de ajutor. Iata mai jos ce inseamna demisia, conform Codului Muncii:
TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 5 - Încetarea contractului individual de muncă
SECTIUNEA 8 - Demisia
Art. 79. [definiţia legală, procedura şi efectele demisiei]
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă. Curaj inca odata. Sunt multe "lichele" de directori care isi terorizeaza angajatii, dar unii isi gasesc nasu' pana la urma.
Iti tin pumnii sa reusesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Cum nu ti-ai dat seama ce semnezi? Nu ti-a spus despre ce este vorba?
Oare chiar de buna voie ai dat cu subsemnata, fara o argumentare in prealabil, o explicatie ceva?
Mergi la Oficiul Judetean de Ocupare a Fortei de Munca sau la Inspectoratul Teritorial de Munca de la tine din localitate cu o cerere in acest sens.
Pa, pa.

| doinisor a răspuns:

Ai gresit semnind dar se poti face o sesizare la inspectoratul de munca si sa reclami cain 8 ani nu ai primit banii de concediusi seful tau va avea probleme.si tare ma tem ca nici somaj nu primesti