| Deyutza1997 a întrebat:

am si eu o intrebare. am terminat clasa a 12a si vreau sa imi bag somaj. dar sa ma inscriu si la facultate fara sa se afle... se poate? Am auzit ca multi au procedat asa.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceea ce vrei sa faci este ilegal.
Pe langa faptul ca va trebui sa restitui suma primita ilegal poti fi si condamnata pentru fals in declaratii, conform Codului penal, citez:
"ART.326. Falsul în declaraţii
  Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este ilegal. Se poate, dar, ca si ceilalti, vei fi prinsa si va trebui sa dai banii inapoi (plus penalitati) si, in plus, te vei alege cu dosar penal. probabil vei primi o pedeapsa cu suspendare (adica nu vei merge propriu-zis in puscarie), dar va ramane in cazier si, ori de cate ori vei merge sa te angajezi, va trebui sa te lauzi la angajator cu trecutul tau infractional. In plus, nu vei putea face anumite meserii (avocat, procuror, judecator, politist, gestionar). Nu cred ca niste bani, oricat de multi ar fi, merita sa devii infractor. Mai bine iti iei un job part-time. Eu, cand eram studenta, traduceam din engleza pentru cei care aveau nevoie. Cand am fost mai disperata, mai lucram trei ore de doua ori pe saptamana, facand curatenie in niste birouri intre 9 si 12 seara. A fost bine, mi-am platit cheltuielile cinstit si nu a trebuit de fiecare data sa plec capul gandindu-ma ca sunt o hoata ordinara

| alessia5158 a răspuns:

De inscris la facultate te poti inscrie numai ca, in cazul in care vei fi admisa, nu vei avea dreptul la plata indemnizatiei de somaj(prima plata a indemnizatiei se va face, cel mai devreme, in luna septembrie!).
La AJOFM, ca absolvent, depui 2 dosare : unul pentru a fi luata in evidenta(se depune in termen de 60 de zile de la data absolvirii) si altul in scopul aprobarii platii indemnizatiei (se depune dupa expirarea celor 60 de zile!)in situatia in care nu vei fi admisa la facultate si nici nu ti-ai gasit un job( in acea perioada "de gratie", de 60 zile). Pentru al doilea dosar va trebui sa semnezi o declaratie pe proprie raspundere in care declari ca nu urmezi nicio forma de invatamant si nu ai un loc de munca. Falsul in declaratii se pedepseste!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Somajul il primesti dupa 60 zile de la absolvirea liceului... iar tu in cele 60 zile deja vei fi inscrisa la facultate si cel mai probabil "inscrierea fara sa se afle' se va afla. Plus trebuie sa paritici la cursuri organizate de Ajofm, sa demonstrezi ca ai cautat un loc de munca in cele 60 luni samd.

Daca vrei fi prinsa va trebui sa restitui toti banii statului + posibile penalitati.

Chiar merita rahatul asta pentru 200 lei? mai bine imparti niste pliante la Kaufland... castigi mai mult si legal.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

Deci, acum poţi merge la AJOFM pentru luarea în evidenţă; dar, dacă vei fi admisă la o facultate, NU mai ai dreptul să mergi peste 60 de zile ( de la data luării în evidenţele AJOFM ) ca să depui al 2-lea dosar cu actele pentru Ajutorul de şomaj!

Toate cele bune!

| Radu284 a răspuns:

Ce tara cretina avem, unde cei care termina liceul pot sa primeasca somaj, desi nu au muncit o zi in viata lor. De asta ne meritam soarta happy

| MaliciousDeath a răspuns:

Legal,poti sa primesti somaj vreo 2 luni pana esti admisa la facultate deoarece esti practic somera.Profita si tu de astea si potoleste-te cu restul.