| Andreea2772828 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare. Mi-am facut buletinul de 18 ani cu o luna inainte. Din ce am citit pe net buletinul de 18 ani trebuie sa expire dupa 7 ani, dar mie imi expira tot dupa 4 ani. Toti prietenii mei ce si l-au facut inainte le expira dupa 7 ani. Credeti ca o sa am o problema legata de data de expirare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16
  (1) Cartea de identitate se eliberează:
  a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
  b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;"
  Tu ti-ai preschimbat CI inainte de a implini 18 ani, de aceea valabilitatea este numai de 4 ani, avand in vedere prevederea de la alin.(1), lit.a).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai ce problema sa ai atat timp cat actul este eliberat de o institutie a statului nu ii poate contesta nimeni valabilitatea