| anonim_4396 a întrebat:

Caut un loc de munca in Germania pentru un prieten care nu vorbește germana.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu am lucrat in Elveția in IT doar pentru ca nu știam germană cel ce ma scotea pe mine la produs lua 90% din bani doar pentru că găsea clienții și făcea vorbele cu ei.

| mihai69 a răspuns:

Ce să lucreze dacă nu știe limba?!? Să spele pe jos prin birouri?!?
Clar că nu are ce căuta acolo până nu vorbește limba fluent, inclusiv termenii de specialitate, plus echivalarea diplomelor.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai sa faca niste cursuri de limba germana, sa obtina atestarela nivel de cel putin B1 (preferabil B2)!
Fara cunoasterea limbii va lucra doar pe post de sclav.

| oglindasultanului a răspuns:

Daca nu stie sa vorbeasca, il angajeaza "prietenii" dar ilegal, in locu unde se aduna ei care vorbesc aceleasi limbi ca si el (stiu cazuri din astea). Nu-i poate face acte, si plus ca straini nu-s de incredere.