| Andreearoxana780 a întrebat:

Buna, am urmatoarea speta:
X si y cumpara o casa impreuna fiind coproprietari, ulterior x ii doneaza lui y partea lui in 2017, iar in 2018 se casatoresc, in 2020 are loc decesul lui x.
Intrebarea este; dupa decesul lui x (care tin sa precizez este de nationalitate italiana) y doreste sa vanda imobilul insa nu a deschis succesiunea, exista riscul ca vreodata sa apara vreun mostenitor si sa atace cumparatorul din cauza donatiei lui x facute catre y?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

X nu mai era proprietarul imobilului nici la casatorie, nici la deces, deci nu cred ca mai au rudele lui vreun drept.
Dar numai un avocat ori notar, stie exact care e situatia.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Angajeaza ti un avocat bun atit pe legea româneasca cit si pe cea internationala, si spune i situatia ta, si el stiind bine legile ambelor țari Romania -Italia, va stii exact cum sa te ajute.

| relian a răspuns:

Da se poate ataca daca X are ceva rude.Cel mai indicat in cazul asta este sa faci acte de vanzare cumparare,acolo pui cruce,poate sa vina si bunica,nu iti mai poate lua nimic.
Tu acum sau Y cum zici poate deschide succesiune,chestia este unde se intampla chestia asta,in Italia sau RO?
Daca este in RO atunci Y poate merge face actele si la revedere,romanii nu mai vin sa vada,ma refer la rude deale lui X nic bani nu au sa mearga prin tribunale.
Daca este in Italia atunci ai putea intimpina ceva probleme.
Cel mai indicat este sa mergi la un notar,prezinti situatia, ala spune clar cum stai si ce trebuie sa faci.
Asa pe aici fiecare isi da cu presupusu, notaru cu asta se ocupa zilnic, asa ca el este cel mai in masura sa iti dea un raspuns clar.

In RO daca mergi la notar doara sa intrebi ceva, este gratis, in IItalia nu stiu cum o fi.Bafta oricum

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

Igrec să-l folosească sau să-l vândă sănătos, fiind AL LUI

| halogen001 a răspuns:

Y e proprietar pe toata casa dupa donatia facuta de x, deci y nu are de ce sa deschida succesiune pentru casa lui y, y fiind in viata. Prin urmare y fiind proprietar poate sa faca ce vrea cu casa, deci poate sa o vanda.