| Georgiana_Andreea_1998_nfnG a întrebat:

As avea o nelamurire. Lucrez intr-un fast food, se serveste la geam. Ieri, am fost de servici si nu am purtat masca cateva ore din zi, a venit un domn a comandat si ulterior mi-a facut o poza fara sa stiu, am aflat abia dupa ce m-am trezit publicata pe site-urile de socializare, de catre dansul cum ca nu port masca. E corect? E legal ce a facut? Eu stiam ca avand in vedere servirea la geam, pastrand distanta nu este obligatorie. Gresesc?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Absolut normala reactia lui? De cand un martalog care face o poza si o pune pe internet in bataie de joc e o reactie corecta in societate?
Daca era corect suna la politie si acestia o puteau amenda daca se considera ca domnisoara in cauza a incalcat legea!
Dar pana la a sustine toti martalogii care acum chipurile isi fac dreptate ei singuri si violeaza viata privata a cetatenilor, nu mi se pare normal.
Ar trebui dat in judecata! Exista normele nationale cat si europene care protejeaza la astfel de abuzuri!

43 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti in incinta inchisa, atunci este obligatoriu purtarea mastii - conform ordonantei date pentru starea de alerta.
De luni in colo se vor da si amenzi pentru cei care nu respecta regulile!

| darrio2007 a răspuns:

Gresesti. Trebuie sa porti obligatoriu masca dupa data de 15 mai.

| Liviu a răspuns:

Ba voi ati baut toti apa unu dupa altul? Cum sa nu fie legal sa ii faca poza? era in afara magazinlui, era pe spatiu public.Deci are voie sa faca poza, punct

| Simpatic a răspuns:

Draga Georgiana fa raport pe Facebook sau pe ce site de socializare a pus acest idiot pozele cu tine si scrie-le ce si cum alaturat de faptul ca exista normele GDPR care functioneaza in Romania si Europa, deci normele acestea iti garanteaza un drept fundamental si anume dreptul la intimitate.
Ce a facut prostul asta aduce atingere acestor drepturi fundamentale.
Asa ca sunt sigur ca daca faci 1 -2 -5 rapoarte catre Faceebook si motivezi corect de ce nu este in regula, poza/pozele vor fi sterse, crede-ma!

ps> chiar daca e vorba de imagini si nu de date persoanale scrise, normele GDPR acopera si aceste lucruri atata timp cat nu ti-ai dat CONSIMTAMANTUL si iti sunt incalcate anumite drepturi, in jurisprudenta normele GDPR acopera toate datele chiar si atunci cand cineva ne filmeaza sau pozeaza fara acordul nostru, citeste mai multe despre aceste normel aici un scrut rezumat > https://legalup.ro/regulament-gdpr/
Iar cateva lucruri pe care eu le consider folositoare si intaritoare a ceea ce am spus referitor la filmare si facut poze, cateva exemple :
https://www.accentcctv.com/legislatie-camere-supraveghere.html
https://www.manager.ro/......96594.html

Autoritatea caruia ii poti scrie si descrie evenimentele petrecute indicand adresa de Facebook a respectivului,respectiv numele si prenumele daca il ai, sau adresa de Facebook,Instagram etc a locului unde a fost postata poza si descrierea cu tine, autoritatea care este obligata sa iti raspunda si sa ia masurile legale ce se impun este Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, scriele un email lor si vezi ce raspuns primesti > https://www.dataprotection.ro

Nu conteza daca din punct de vedere al Starii de Urgenta tu trebuia sa porti sau nu masca, pe noi ne intereseaza din punct de vedere al legii daca acel om avea sau nu dreptul sa iti faca poza si sa o publie pe un site PUBLIC! Asta reprezinta incalcare a unui drept al tau!

| Purec a răspuns:

Ma mir ca ai tupeu sa si intrebi asa ceva aici. Masca trebuie purtata nu pentru ca te obliga LEGEA ci pentru ca ai bun simt! Exista lege si in acest moment, poti primi o amenda pentru ceea ce ai facut.

Toti astia care o dati cu GDPR... Poti face poze unor persoane daca pozele sunt necesare pentru a proteja viata subiectului sau a altei persoane. In cazul acesta, exact asta s-a intamplat! Nu ai nici cea mai mica scuza! Folosind intrebarea ta, in care recunosti clar ca nu ai purtat masca cateva ore, il voi cauta si pe respectivul pe Facebook si o sa urmeze o plangere impotriva ta! Esti total iresponsabila!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca erai in spatele geamului inchis, puteai sta fara masca, daca geamul s-a deschis si ai avut contact cu clientul, sa-i inmanezi pachetul, poti intra in bucluc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este obligatorie. Erai în spațiu închis, dincolo de geam. Deserveai mii de clienți cu mâncare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate acel client era polițist dar imbracat civil si daca ti a facut poză inseamna ca tu nu ai respectat legea, daca presedintele a zis ca incepînd de ieri toti purtăm mască in spatii inchise atunci asa face m, tu de ce nu respecti? Ce varsta ai?

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asta ne mai lipsea acum! Politisti deghizati in oameni de rand!
Si daca era politist care-i faza?
Daca nu avea uniforma pe el inseamna ca nu a fost in program de lucru sau nu stiu!
Daca tot germanul Werner cu ungurul Orban au facut legea asta tampita atunci ei de ce nu o respecta! Rar ii vad cu masca pe moaca!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te-a pozat de pe domeniul public, e destul de legal.
Tu servesti MANCARE acolo, deci ceva ce omul ia si baga in gura. Daca cumva ai avea covid, acesta s-ar putea transmite prin respiratia ta, fara sa stranuti, fara sa-ti curga balele pe mancarea lor, etc. Deci este obligatoriu sa porti masca si manusi, pentru a proteja in primul rand mancarea.
COVID nu e o boala cu transmitere sexuala, e o gripa. Gandeste-te cat de usor se ia gripa in general. Nu e nevoie sa te saruti cu oamenii din jur, ca sa faci gripa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unii am supravietuit, tu... Vad ca ai sechele.
Nu prea vorbeam cu tine, m-am lamurit de inteligenta ta pe la alte intrebari. Pastreaza distanta, ca nu esti obligat sa le raspunzi tuturor!

| anonimg a răspuns:

Să nu-i răspunzi absolut deloc. Nimeni nu te poate amenda pe baza unei fotografii care poate fi modificată.
Nu știu dacă este obligatorie sau nu masca în cazul tău.
Cu câțiva prieteni din listă poți reclama fotografia și poate să fie ștearsă de administratorii site-ului.

| Dismally a răspuns:

Purtarea mastii era obligatorie, din punc de vedere lagal nu vei pati nimic dar e posibil sa iti pierzi locul de munca pentru ca ai afectat imaginea acelui restaurant.

| Georgiana_Andreea_1998_nfnG explică (pentru Dismally):

Ideea e ca nu ni s-a spus ca avem obligatia de a purta masca. Ma refer la patronii Fast-food-ului.

| Dismally a răspuns (pentru Georgiana_Andreea_1998_nfnG):

Ar fi trebuit sa va si dea masti, nu doar sa va spuna...

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu stiu cat de legal este dar mi se pare absolut normala reactia lui! Atata timp cat lucrezi intr-un magazin unde exista mancare, porti masca si manusi, indiferent ca servesti sau nu la geam pentru ca tot intri in contact cu mancarea! Macar ai respect fata de tine daca de clienti te doare undeva. In locul lui nici ca mai cumparam ceva!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Simpatic):

Si ce ti se pare ca face politia? Suni si se fac ca ploua. Stiu cazuri cand s-a sesizat la politia ca se sta la scara blocului si se cosuma bauturi alcoolice si nu s-au luat masuri. Ti se pare normal? Nu. Daca filmezeaza cineva un agresor pe strada, la fel spui? Ca nu e normal ca apoi sa fie pus pe internet? Foarte bine a facut, sa vada toata lumea ce nesimtiti sunt unii. Toti vor sa fenteze legea si sa fie mai presus de ea. Sa-si asume ce s-a intampla si gata.

| Simpatic a răspuns (pentru Aasdfghj):

Agresorul comite o infractiune, ea a comis in cel mai rau caz o contraventie, legea e lege ea a gresit din punct de vedere al Ordonantei Militare, insa nu si din punctul de vedere al Normelor care protejeaza persoana, atentie e o greseala ce considerati voi ca este LEGAL, doar pentru ca noi romanii nu suntem familiarizati cu legile europene si nu stim sa ne cerem drepturile!
Pe Facebook la noi se pun filmari din trafic, se vad clar numerele de inmatriculare ale masinilor, stiati ca nu e voie sa pui masina cuiva fara sa blurezi numarul? Habar nu aveti multi dar vorbiti.
Google filmeaza din satelit si blureaza fetele oamenilor de pe strada si nr de inamtriculare al masinilor, de ce oare? De prosti? Sau pentru ca daca nu ar blura ar incalca un drept al omului?
Ia mai ganditi-va inainte.
NU ESTE UN LUCRU LEGAL SA FILMEZI PE CINEVA PENTRU CA ESTE INTR-UN SPATIU PUBLIC SI APOI SA O DAI PE AIA CA ESTE IN SPATIU PUBLIC, SOSEAUA SI STRADA SUNT SPATII PUBLICE ASTA NU INSEMNA CA NASA, GOOGLE, COSTICA SI GEORGICA ARE VOIE SA NE FILMEZE FARA ACORDUL NOSTRU!

| Purec a răspuns (pentru Simpatic):

Conform GDPR, poti poza/filma si publica imaginile sau le poti inmana autoritatile daca ceea ce se intampla pune in pericol subiectul sau viata altor oameni. Lipsa mastii in acest moment este nu doar o prostie si o nesimtire fara margini ci si un atentat la sanatatea publica! Voi face personal o plangere impotriva domnisoarei si vedem cine are dreptate!

In Romania nimanui nu ii pasa de reguli!

| vmalex21 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Ce e normal la a face poze unei persoane si a folosi chipul ei pe internet? Numai romanii au boala asta....mai stiu si eu un viteaz de asta ca s-a trezit cu despăgubiri de plătit si de atunci nici selfie nu isi mai face.

| StrongHeart a răspuns (pentru Purec):

Eu zic ca gresesti si esti si nesimtit pe deasupra. Putea sa ii atraga atentia nu sa ii faca poze si sa vorbeasca de ea pe net fara sa stie.
A zis fata ca era cu servire la geam, mari razboinici de justitie sociala va treziti toti peste noapte.

| Simpatic a răspuns (pentru Purec):

Ok, eu am rapostat ce ai scris tu aici si astept sa iti fie sterse aceste raspunsuri de om frustrat! M-ai degraba ne-au imbolnavit tara cocalarii, pestii si, spalatorii de funduri din afara cei care au venit si au imbolnavit mortal oamenii de aici! Nu ne-au imbolnavit cei de la shaormerie mai paganule!

| Simpatic a răspuns (pentru StrongHeart):

Exact, m-a enervat atat de tare raspunsul lui arogant si plin de ura ca l-am si raportat, si eu fac asta foarte rar sa raportez un raspuns.
Dar el e chiar deplasat, i-auzi cica o da el in judecata, nu stiu daca sa rad sau sa vomit!

| Georgiana_Andreea_1998_nfnG explică (pentru Simpatic):

Multumesc! Apreciez raspunsul si nu din cauza ca este in favoarea mea. Ci pentru ca, mi se parea normal sa-mi atraga atentia atunci, la fata locului daca chiar l-a deranjat. Nu sa aleaga varianta de a-mi face rau, eu fiind nevinovata, dupa cum spuneam mai jos, nu mi s-a spus ca trebuie sa port masca, ma refer la patronii fast-food ului. Oamenii chiar daca nu au habar, tind sa faca rau, indiferent de situatie.

| Simpatic a răspuns (pentru Aasdfghj):

Absolut normala reactia lui? De cand un martalog care face o poza si o pune pe internet in bataie de joc e o reactie corecta in societate?
Daca era corect suna la politie si acestia o puteau amenda daca se considera ca domnisoara in cauza a incalcat legea!
Dar pana la a sustine toti martalogii care acum chipurile isi fac dreptate ei singuri si violeaza viata privata a cetatenilor, nu mi se pare normal.
Ar trebui dat in judecata! Exista normele nationale cat si europene care protejeaza la astfel de abuzuri!

| Aasdfghj a răspuns:

Daca cumparai tu de acolo si iti stranuta in fata, tot acelasi lucru scriai aici cand ajungeai la spital cu diagnosticul de coronovaris? hai, mai gandeste putin inainte de a scrie o idiotenie. Daca nu crezi in existenta virusului, du-te si stai cu asa-zisi oameni infectati. Mai scrie dupa pe TPU. Bafta in viata cu gandirea asta!

| JicaContra a răspuns:

Ca e legal ce a facut el, e cu dus si intors, penal in orice caz nu e, asa ca doar tu poti sa il dai in judecata

pana luni (vezi intrebarea mea) NU sunt in vigoare nici un fel de legi si restrictii de pandemie, deci inca nu ai incalcat nici o lege, DAR, de luni, dar SI ACUM minimum bun simt este sa porti masca in spatii inchise, ori tu la fast food esti in spatiu inchis!

| sadrian46 a răspuns (pentru JicaContra):

Era la geam. Ea era afară. tu la food era afară.

| JicaContra a răspuns:

Deci, tot am dat din nou peste intrebarea asta

PANA LUNI NU EXISTA LEGI DE PANDEMIE! NO SHlT

efectiv au dat legea miercuri, dar intra in vigoare de luni, iar de ieri a incetat starea de urgenta, deci pana luni nu sunt aplicabile legile starii de alerta

am pus explicit intrebarea asta, si chiar cel care stie bine legile pe TPU a raspuns gresit, pentru ca ieri eram curios, dar azi am vazut cu ochisorii mei mici si porcini la Stirile PorcTV... piulitia NU da amenzi in week-endul asta, DOAR AVERTIZEAZA!

| Nilsson a răspuns:

Conform noii legislații este obligatorie purtarea măștii în spațiile publice închise și la locul de muncă, dar legea intra de luni in vigoare.
Însă idiotul care te-a pozat și a distribuit fotografia fără consimțământul tău a încălcat grav dreptul la intimitate, ai putea sa îl dai în judecată și să îi ceri daune morale cât să nu mai fie nevoie să muncești un an de zile. happy
În rest poți sta liniștită, nu-i pasă nimănui de poza aceea, iar purtatul măștii o zi întreagă e o prostie, nici măcar nu se transmite coronavirusului prin mâncare dar oamenii sunt prea panicați și lipsiți de cultură, de asta pot fi manipulați ușor.

| Dalmore a răspuns:

Spune-i lui nenea că-l omoară fast food-ul înaintea coronei, să stea el liniștit rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greșești, da. Probabil și eu ți-aș fi atras atenția dacă as fi văzut ca servești mâncarea fără masca și fără mănuși. Deci, vina îți aparține in totalitate. Omu a făcut un bine comunității, măcar acum o sa porți și tu cum poarta toată lumea, masca.

| Georgiana_Andreea_1998_nfnG explică (pentru anonim_4396):

Ok, treaba cu masca am inteles-o, intr-un fel. Dar cine a spus ca nu purtam manusi?! Apreciam daca imi tragea atentia, dar a ales badăranismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Georgiana_Andreea_1998_nfnG):

îmi pare rău, ce sa zic. Există fel și fel de oameni. Se hrănesc unii cu prostia asta.
Dar puteai sa gândești și singura din moment ce a fost declarată PANDEMIE.
Nu te dezvinovati nici tu. Și eu poate credeam ca ești vreun intrus dacă te-as fi văzut fără mască.
Nu e deloc badaranism ce a făcut. Ți-a dat o lecție pe care nu o vei uita foarte curând. Probabil păreai destul de aroganta ca să îți atragă atenția. Cinste lui!

Ești ipocrita dacă te dezvinovatesti.
Asumă-ți ceea ce faci!

| DeathIncarnate a răspuns:

Acum orice meltean prost are un telefon si imediat il scoate sa faca o poza s-o posteze pe "Facebook"ca deh, e la moda sa-si spuna frustratile acolo.

| Mogiojojo a răspuns:

Pe mine ma deranjeza tupeul aluia; l-ai putea da in judecata pentru defaimare publica.

| Nyarlathotep a răspuns:

Masca este obligatorie! Aici poti intra tu in mai mare bucluc daca nu porti masca decat ar putea intra el ca te-a fotografiat fara consimtamantul tau.

| HackerulAnonim2212 a răspuns:

Nu pentru ca a facut poza fara acordul tau!

| CoCosminn a răspuns:

E total ilegal
Ti.a violat drepturile si privacyul ar trebui sa il reclami la politie

| sadrian46 a răspuns (pentru CoCosminn):

Acesta este un litigiu civil. Poliția nu se ocupă de el. Dacă dorește repararea prejudiciului, poate să facă o plângere la tribunal. Dar el a fotografiat într-o zonă publică, nu în spațiu privat, așa că nu a încălcat un drept privat prin foografiere.
Prin publicarea pozei pe net, ea când face plângerea la tribunal, trebuie să justifice că i s-a produs un prejudiciu de imagine publică. Asta este foarte greu.

| CoCosminn a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc pentru. explicatie happy

| AlisXc a răspuns:

Ceea ce a făcut nu este legal iar tu poți solicita acelor siteuri in scris să îți blureze poza. Daca refuza poți să le faci plângere la CNA. Dar despre purtarea măștii este obligatoriu, pentru că tu lucrezi cu mâncare iar virusul poate fi foarte ușor transmis. Chiar daca stai la distanță de persoana in cauza mâncare ei trece prin perimetrul tau, asta înseamnă că fără mască este foarte ușor să o infestezi.