| nicusor_4160 a întrebat:

Astazi am iestit la poarta cu bicicleta si dupa 500 m m-a oprit Politia ca nu am stop la bicicleta si ca imi da direct amenda de 105 lei pana la 48 de ore daca nu se mareste la 200 de lei vi se pare corect? in PLUS era ora 2 ziua. Macar un avertisment nu amenda si mai so vorbea rastit cu mine am 16 ani! Laso in colo de treaba si cu politia asta le trebuie baini ca vine pastele si ne ia noua bai la copii acum nu mai am bani sa cumpar mielu de paste ca trebuie sa dau la politie! DraK in ei de Politie

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

Uite pe un prieten l=a prins noaptea fara stop si far pe drum national. I-a dat amenda 400 de lei si omul s-a dus in instanta. Politia nu a mai venit si nu a platit amenda. Practic daca ei nu au martori nu au de ce sa iti dea amenda daca ajungi pana acolo. Pentru 105 lei nu stiu daca merita stresul, da nici sa ii platesti asa aiurea nu mi se pare corect. Mai bine iti iei faruri si lumini de banii aia.

Pe langa asta, ei iti dau amenda cand nu ai stop, dar daca ti se fura bicicleta nu ti-o mai gasesc in veci, asa ca si fapt divers.

10 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Ti-a dat amenda ca te-a vazut mai mic...
Asta e tara in care traim...
Un sfat de la mine... cumpara-ti niste stopuri.

| nicusor_4160 explică (pentru alecx4music):

Asa miazis si politaiul sas imi cumpar de la rusi

| rutanklan a răspuns:

Ok, bine, dar care e intrebarea ta? Normal ca nu ni se pare corect. Dar trebuie sa stii regulamentul ca sa nu platesti amenda. Poti sa refuzi sa platesti amenda si te cheama in instanta. In mod normal, depinde ce fel de drum a fost. National, european, judetean sau o strada din oras. Pe cele nationale si europene specifica doar vesta reflectorizanta din cate stiu eu. In alte tari EU, e obligatoriu sa ai si lumini si stop chiard daca esti pe timp de zi.

| nicusor_4160 explică (pentru rutanklan):

Era o strada din oras

| nicusor_4160 explică (pentru rutanklan):

Mersi prietene de sfat su multumesc la toti! O seara buna

| rutanklan a răspuns (pentru nicusor_4160):

Uite pe un prieten l=a prins noaptea fara stop si far pe drum national. I-a dat amenda 400 de lei si omul s-a dus in instanta. Politia nu a mai venit si nu a platit amenda. Practic daca ei nu au martori nu au de ce sa iti dea amenda daca ajungi pana acolo. Pentru 105 lei nu stiu daca merita stresul, da nici sa ii platesti asa aiurea nu mi se pare corect. Mai bine iti iei faruri si lumini de banii aia.

Pe langa asta, ei iti dau amenda cand nu ai stop, dar daca ti se fura bicicleta nu ti-o mai gasesc in veci, asa ca si fapt divers.

| mat31new a răspuns:

Trebuia sa-i spui ca-i dai 20 de lei si te lasa...

| Memories a răspuns:

Politisti de tot kktu.Pe tine te-a vazut de 16 ani fara stopuri si gata o si dat amenda dar tiganii in *** fura de peste tot se bate cu lumea pe strada si politia zice ca nu are ce le face.

| nicusor_4160 explică:

Politia in ziua de astazi e de tot kakatul fura bani de la copii si oameni batrani ca sa faca bani daca vede un tigan le frica sa se bage da la un romana imediat sare la el ROMANIA IN CARE TRAIM NOI NUMA FURTURI SI INFRACTIUNI CA POLITIA STA CU TIGARA SI SE UITA!

| cosminBig a răspuns:

E vina noastra stam intr-o tara de cacao... mie nu mi se pare normal, vorbeste cu parintii tai si dai in $%#@ de politisti

| rlpmbg a răspuns:

Daca asa zice legea nu ai de ce sa te plangi. Daca nu esti de acord poti contesta in instanta procesul-verbal asta daca nu l-ai semnat sau ai semnat ca nu esti de acord.