| MolodetDaniel a întrebat:

Buna, au voie copiii cu minicrossuri de 49 pe drumurile publice? Ce pedeapsa primesc daca ii prind?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au voie, este interzisa conducerea mopedelor pe drumuri publice fara permis de conducere, cel putin de categoria AM, ITP valabila, asigurare RCA si inscrierea mopedului la primaria localitatii de domiciliu.
Categoria AM se poate obtine numai de la 16 ani.
Daca ai peste 14 ani si esti prins vei avea dosar penal si vor raspunde si parintii pentru incredintarea mopedului.
Poti conduce legal doar pe drumuri care nu sunt publice, terenuri virane, camp si curti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu au voie.
Pentru asa ceva ai nevoie de permis categ AM care se elibereaza de la 16 ani. Daca conduci fara pesmis e fapta penala, daca ai peste 14 ani raspunzi penal. daca nu parintii