| Dilinca765 a întrebat:

Buna! Bursa sociala intra pe timpul vacantei? Sunt clasa a 11-a, si nu mi-a intrat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal ar fi trebuit sa o primesti, avand in vedere prevederile Metodologiei-cadru de acordare a burselor, aprobata prin Ordinul ME nr. 5518/2024, citez:
"ART. 12
  (1) Bursele sociale se acordă şi în perioada vacanţelor şcolare.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), nu primesc bursa socială în perioada vacanţei de vară:
  a) elevii care nu au promovat anul şcolar;
  b) elevii care la sfârşitul anului şcolar sunt corigenţi la mai mult de o disciplină şi au acumulat mai mult de 20 de absenţe nemotivate/an; aceste două condiţii sunt strict cumulative, bursa pe perioada vacanţelor nefiind suspendată dacă este îndeplinită doar una dintre ele;
  c) absolvenţii învăţământului gimnazial care nu au fost admişi în liceu/învăţământ profesional, cursuri cu frecvenţă, într-o unitate de învăţământ preuniversitar de stat;
  d) elevii care repetă anul şcolar din alte motive decât cele medicale."

1 răspuns:
| Lubeni??38900 a răspuns:

Bună,da intră, probabil ai depășit numărul de absențe și de asta nu ți-a intrat