| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a întrebat:

Buna, care este diferenta dintre ofiteri de politie si agenti de politie?
Daca o sa dau la Academie sau la una din Scolile de Politie, trebuie sa platesc?

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu-s mare cunoscator in domeniu dar treaba sta in felul urmator:

Agentii de politie sunt angajati pe conditiile minime de recrutare, ei fac treaba de jos.

Ofiterii de politie sunt politisti gradati cu functii de management (sunt sefi). Acestia au stidii superioare la Academie (ofiterii) sau la scolile de agenti (subofiterii).

Evident ofiterii au salarii mai mari si conform ierarhiei mai putini superiori care sa-i frece.

Ai mai jos linkuri care pagina de admitere a AcademieiAcademia "Al. I. Cuza" pentru ofiteri
http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

Si scoala de subofiteri "Vasile Lascar" Campina pentru subofiteri (nu stiu daca mai sunt altele)
http://www.scoalapolitie.ro/admitere

Din cate stiam eu daca te admit scolarizarea e gratis dar informatia nu este updatata, poate ne lamureste altcineva.

spor