| Blazex a întrebat:

Bună care este situatia?
Dacă cineva a fost repentent de două ori şi nu merge pentru a treia oara cum este exmatricularea sau abandonul dacă este clasa a 11 a nu poate să fie dat afară sau ce este?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legii, in Romania sunt obligatoii 10 clase terminate.
Daca nu termini a 11-a clasa, atunci e problema ta. Te poti angaja si cu 10 clase, dar locurile de munca accesibile vor fi mult mai putine decat cu liceul sau chiar facultatea terminata.

| gabicoo a răspuns:

Dacă a rămas și a doua oară repetent in clasa a XI-a respectivul poate ocupa fără probleme un post de consilier personal al primarului din satul lui.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Doar cu 10 clase nu ai prea multe perspective in viata.
Nu ti-a spus nimeni ca pentru "stat la coada vacii" sau "dat cu sapa" nu iti trebuie scoala?
Asta e viitorul tau!
Sau mergi la scoala si termini liceul, dai BAC-ul si pe urma mai vezi.

| Blazex explică (pentru Bula):

Păi nu eu am un coleg care este în situația asta