| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Cat timp trebuie sa ai lucrate pentru a beneficia de prenatal pentru cresterea copilului? Daca iti schimbi locul de munca te afecteaza? Iar patronul te poate da afara daca aude ca esti gravida?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu exista "prenatal pentru cresterea copilului", prenatal inseamna inainte de nastere.
Exista concediul si indemnizatia de maternitate, de 126 de zile, format din concediu prenatal si concediu postnatal (dupa nastere), in parti aproximativ egale. Pentru acesta trebuie sa ai lucrate 6 luni din ultimele 12 luni anterioare. Exista si perioade asimilate muncii.
2.Pentru concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului trebuie sa ai lucrate cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii. Si aici exista perioade asimilate.
3.Patronul nu te poate concedia legal pentru graviditate.