| Madrugada a întrebat:

Ce demersuri pot face în privința obținerii pensiei alimentare pe care nu am mai primit-o de la vârsta de 3 ani? Menționez că acum am 24 de ani, sunt studentă, și nu am avut "șansa" să îmi cunosc tatăl biologic până în prezent. De-a lungul timpului am neglijat total prezența (sau, mai bine spus, absența) lui în viața mea, însă împrejurările actuale mă determină să iau măsuri în acest sens; asta dacă, bineînțeles, mai pot face ceva după atât de mult timp. Aștept răspunsuri concrete, legitime; m-ar interesa foarte mult părerea unui avocat, sau a unei persoane avizate, pentru a determina dacă aș putea face caz "de necaz". Mulțumesc! happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine pensie alimentara daca il actionezi in judecata. Poti cere pensia alimentara de pe ultimii 3 ani de la data depunerii cererii la judecatorie si pana termini studiile, dar nu mai mult de 26 de ani.
P.S. Mama ta de ce nu a cerut pensie alimentara, pe timpul cat erai minora?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti obtine pe ultimii trei ani dar mai mult e cheltuiala decat castigul.la tribunal desigur.