| sistar19 a întrebat:

Bună! Cei de la primărie i-au oprit mamei mele din salariu pentru a plăti impozitul tatălui ei fără ca ea să fie proprietara de drept a pământurilor deținute de el (tatăl ei) în condițiile în care ea este însoțitorul fratelui meu cu handicap grav. Aș vrea să știu dacă cei de la primărie au avut acest drept de a lua bani din salariul ei când ea nu are nimic de-a face cu pământurile lui. Parcă știam că dacă ești însoțitorul unei persoane cu handicap nu trebuie să plătești impozit sau ceva de genul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal ce-au facut, doar proprietarul este obligat sa plateasca impozitele.
Mama ta sa solicite restituirea sumei retinute si daca nu o fac sa dea in judecata primaria si pe functionarul care a facut retinerea si chiar sa spuna inainte primarului si acelui functionar, poate primarul nu a stiut si va rezolva situatia.

| sistar19 explică (pentru Ioandelasal):

A doua problemă e că primăria a reținut bani din salariul mamei pentru impozitul tatălui ei după 2 ani de la moartea lui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sistar19):

Asta nu-i nici o problema, daca retinea de la tatal ei era legal, perioada de prescriptie a creantelor fiscale, inclusiv impozitele, este de 5 ani de la data scadentei (data maxima la care putea fi platite in termen).

| ioana748 a răspuns:

Este un abuz.

| eliancodrut a răspuns:

Prima data trebuie sa faca plangere prealabila catre primarie, prin care sa ceara restituirea sumei incasate ilegal. Fara aceasta plangere prealabila nu se admite actiunea in instanta.