| sistar19 a întrebat:

Bună! Cei de la primărie nu au vrut să îmi dea alocație complementară mie și fratelui meu de când ne-am născut pe motiv că mama mea locuia în aceeași casă cu tatăl ei care avea prea mult pământ. De fiecare dată când mama încerca să vadă de ce nu putem să avem această alocație, cei din primărie îi spuneau: "stai în aceeași locuință cu taică-tu și aveți prea mult pământ, depășiți limita." Lucru care nu este adevărat deoarece mama mea nu avea și nici nu are acte pe pământul tatălui ei. A fost la registrul agricol al primăriei unde o doamnă i-a spus că nu depășește cu absolut nimic. Am primit alocație complementară pentru o perioadă scurtă de timp, din 2016 până în 2017 când mama mea locuia în aceeași casă cu tatăl ei. Poate mama mea să dea primăria în judecată? Dacă da, cum poate dovedi că nu am primit alocație complementară timp de 17 ani de zile?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate dovedi direct o imprejurare negativa dar, intr-un asemenea proces, mama ar putea solicita ca primaria sa dovedeasca ca i-a dat.
In orice caz nici n-are rost o asemenea dovada, n-ar primi alocatia pe atata timp.
Ar fi bine sa va adresati unui avocat, care a mai avut asemenea cazuri si acesta va poate sfatui dupa ce vede toate demersurile facute, situatia reala si raspunsul primariei.