| anonim_4396 a întrebat:

Cineva a uitat un telefon câteva secunde pe un raft din Lidl, dar cand s-a întors dupa el, nu mai era acolo. Persoana care a luat acel telefon a l-a inchis rapid. A fost depusă o plângere penală. Ce ar trebui facut in continuare? Ce va face politia? Aș dori să intru în posesia imaginilor de pe camere cu persoana care a luat telefonul si sa le postez pe un grup de Facebook in speranta ca cineva va recunoaște aceasta persoana. E posibil? Cum va identifica politia persoană respectivă? exista speranțe? Va rog, fara comentarii răutăcioase, persoană care a lăsat telefonul pe raft e una in varsta sad

Răspuns Câştigător
| MissRebeca a răspuns:

Cumpara-i un nou telefon persoanei în vârstă. De obicei, bătrânii au acasa un caiet de telefoane, deci mare pierdere nu va suferi dacă are toate numerele din agenda fostului telefon notate undeva.

19 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Singura speranță ar fi înregistrările de pe camerele video. Poliţia a preluat situația şi o va gestiona conform legii.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Ma indoiesc. Ancheta se va opri fix după ce se vor uita pe camere si il vor vedea pe ala cum iese din Lidl. Sigur persoana purta masca, deci e greu de identificat și nu cred ca politia va verifica si alte camere pentru a vedea în ce direcție a luat-o persoană respectivă sau unde s-a oprit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exista sperante, nu ii face griji. Ai depus plangerea la politie, poti suna sa vezi cum este procesul, ei la randul lor, ar trebui sa verifice camerele oricum si sa ii dea de urma.

Pe langa asta, poti chiar tu sa mergi la acel LIDL si sa intrebi de imaginile respective, daca pot fi luate, ar trebui sa inteleaga si sa fie ok, in general personalul de la LIDL este unul competent si intelegator.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cică trebuie nu stiu ce act de la procuror ca polițiștii să poată verifica camerele... M-as duce eu la Lidl sa ma uit pe camere, dar nu stiu daca e legal, posibil sad Mi-e frică ca politia nu va face nimic.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva ar trebui sa stie ca telefoanele se tin in buzunar la cumparaturi, nu pe raft. Politia va investiga, cu bunavointa LIDL poti vedea pe camera cine a fost dar nu cred ca iti vor da segmentul de filmare, pentru ca dupa pot fi dati ei in judecata de hot pentru ca GDPRlaughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa mergi la LIDL si sa ii intrebi pe cei de acolo daca pot (cum ar fi si normal sa poata), te asigur ca este 100% legal.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mi se pare ca te crezi mai profesionist decat organele de cercetare. Da, pentru orice perchezitie este necesara o hotarare judecatoreasca ceruta de un procuror, deoarece orice fapta penala, chiar si in rem, se cerceteaza sub conducerea unui procuror.
Daca nu o sa faca nimic... este posibil, deoarece anchetele se fac in ordinea prioritatii. Luarea unui telefon de pe un raft nu este o fapta ce reprezinta un pericol social, asa ca prima data se cerceteaza acestea. Organele de cercetare penala nu dispun de persoane la infinit.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Daca nu incerc, nu am de unde sa stiu daca sunt sau nu mai profesionist decât organele de cercetare?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa incerci? Imi plac oamenii cu vointa. Da-i inainte!laughing

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

O sa revin cu noutăți. Îmbucurătoare sper. Doar ca sa iti dau tie peste bot!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-i dai peste bot lui mama-ta, care nu te-a educat sa te exprimi frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Data viitoare sa fie mai atent și să nu uite că trăiește in tiganiada

| cezar003 a răspuns:

Pai in primul rand nu poate fi considerata o fapta penala datorita faptului ca."camerele de supraveghere sunt ilegale sau mai bine spus de fenta(nu pot fi considerate ca probe ) conform HG... iar hotul neprins negustor cinstit. daca il prinzi risca o amenda contraventionala de 100 lei si cam atat

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

O fi si fraier cineva sa vada un telefon si sa nu l insface la ce foamete a indus politica in populatie

| cezar003 a răspuns:

Dai telefon la Orange sau digi unde apartii si inchizi numarul, ca sa nu ai si aventuri apoi suni la reteaua ta daca este de la ei si ai un fel de asigurare si iti iei telefon nou cu bani putini, Asa te invat eu tu fa ce vrei

| Wr3nch a răspuns (pentru cezar003):

Ce asigurare sa aiba lol. Daca nu optezi pentru asigurarea aia optionala cand iti faci abonament nu ai nimic si nu is obligati sa faca niciun fel de reducere pentru ca tu esti fraier si iti lasi telefonul pe rafturi.

| cezar003 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si eu am fost fraier candva, se poate intampla oricui, eu de exemplu mi am recuperat simul cu toate numerele care erau importante pentru mine

| KR0NSTADT a răspuns:

Imaginile probabil că deja fac obiectul unei anchete în derulare. Deci, nu poți intra în posesia lor.

| anonim_4396 explică (pentru KR0NSTADT):

Persoana careia i-a fost luat telefonul nici macar nu a fost chemată să se uite pe camere. Ma gandesc ca polițiștii au nevoie de ea ca sa identifice exact locul in care a fost lăsat telefonul. Deci nu cred ca a inceput nicio anchetă.