| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Cum sa fac ca fostului sot sa-i fie verificate veniturile la un anumit interval de timp, sa nu mai depun cerere de majorare a pensiei de intretinere a copilului? Ca de 2 ani tot aceeasi suma primesc-80 de lei si el are vreo 3 firme.
Am depus acum un an cerere de majorare, dar a adus adeverinta de salariat cu venit minim pe economie.Sincer,deja urasc tribunalele, ca pentru niste bani trebuie sa ne certam ca tziganii si nu mai doresc asta.
Va multumesc.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti verifica tu. Veniturile lui sunt confidentiale. Doar judecatorul poate cere verificarea veniturilor. Iar tu, daca suspectezi ca adeverinta adusa este falsa, trebuie sa anunti judecatorul si sa soliti verificarea starii de fapt.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Judecatorul nu are de unde sa stie care este venitul fostului tau sot, decat consultand dosarul cauzei. Daca din adeverinta rezulta ca are un venit mic, dar tu stii (sigur) ca venitul sau este altul, atunci poti face si o plangere pentru fals/fals in inscrisuri sub semnatura privata.
Nu-i pot fi verificate veniturile la un anumit interval de timp, de catre instanta. Dar tu poti cere majorarea pensiei de intretinere ori de cate ori stii ca veniturile lui sunt mai mari decat atunci cand s-a stabilit cuantumul acesteia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da de ce te-ai despartit de el? tu aveai nevoie doar de banii lui? nu si de el? regretabil dar daca esti vinovata de despartire nu ma mira.fiindca el are nevoie de o sotie si de mama a copiilor lui, nu de masina de tocat bani.asta daca esti tu de vina. daca e el.atunci cred ca stii ca dreptatea umbla cu capul spart. daca va-ti despartit ...vedeti-va de viata si mai lasati cei bani ca nu merita atata timp pierdut pe la tribunal si apoi aia v-a mancat si va mananca de bani pe amandoi incat ma mir ca nu va-ti dat seama pana acum.de judecat are cine cand se va mari.