| Banciu2024 a întrebat:

Buna, daca am luat un radar cu turism, cat b si se dispune suspendarea dreptului de a conduce, as putea conduce cu categoria d? Mentionez ca am toate categoriile si sunt angajat cond auto transport persoane

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are importanta, suspendarea dreptului de a conduce opereaza pentru toate categoriile pe care le ai, asa ca nu poti conduce legal nici o categorie, fapta ar constitui infractiune si vei avea apoi permisul anulat, indiferent ce pedeapsa s-ar aplica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, ești șofer profesionist și ai pus întrebarea asta? Serios?

| Violleta2022 a răspuns:

Un permis suspendat este suspendat definitiv, indiferent ca ai sofat pe categoria A, B, C sau D.
Cum dumnzeu ai luat tu permisul pentru toate categoriile, daca tu nu ai habar de legislatia rutiera, care se presupune ca trebuia sa o inveti inaninte de examenul de sala...

| eliancodrut a răspuns:

Coana Violleta! cum vine asta "suspendat definitiv"? Suspendarea este temporara, pe perioada stabilita de politie, nu definitiva. De altfel este un nonsens in ce spui.