| Iancuandreea56678 a întrebat:

Bună!
Dacă am vârsta de 16 ani și am terminat 11 clase liceu profesională cu diplomă, știți cumva dacă o să mai primesc alocație până la 18 ani?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„am terminat 11 clase liceu profesională cu diplomă"
Poți fi mai explicit?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, primesti, alocatia de stat pentru copii se primeste pana la varsta de 18 ani, chiar daca nu mai faci studii, conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani."