| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Daca eu nu stau cu parintii si stau la altcineva si vreau sa ma mut de la ei in chirie se poate?
Am 16 ani si parintii mei biologici sunt despartiti

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca stai la tutore si ar trebui sa ai acceptul lui pentru a te muta. Daca o faci fara accept poate solicita, printr-o actiune in justitie, reintoarcerea la domiciliul lui.
Te sfatuiesc sa astepti pana la majorat.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate doar DACA ambii parinti te incredinteaza legal unui TUTORE, prin act notarial, tutore care trebuie sa fie major si sa aiba casa lui si venituri, dovedind ca te poate sustine financiar.

| sierra1 a răspuns:

Oho, te-ai putea și mărita!

Dar oare asta e prioritar (vorbind de viitorul tau)?

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru sierra1):

Faza e ca mi e frica... daca fac asta sa nu cumva sa se auda pe la primarie ca nu mai stau la ei si stau in chirie la altcineva

| sierra1 a răspuns (pentru Ralu_Raluka_1995):

Ce-are... cu prefectura sau cu primăria? Repet, e vorba de viitorul tău. Tu îl decizi!

| mihai69 a răspuns:

Teoretic se poate.

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru mihai69):

Dar practic nu prea ca daca se afla ca stau la cineva in chirie cine are de suferit cred ca cei la care stau acum nu? Si desigur si eu

| mihai69 a răspuns (pentru Ralu_Raluka_1995):

Stai liniștită, de ce ar avea cineva de suferit? Știu destule cazuri de fete plecate la liceu care s-au mutat de la cămin la chirie și nu suferă nimeni.

| FreddieM a răspuns (pentru Ralu_Raluka_1995):

Scuze dar nu prea am priceput tabloul. Stai la altcineva care poate fi o ruda, un tutore. Daca spui ca ar avea de suferit, deduc ca pot fi persoane apropiate si ca deja ai pus in discutie cu ei ipoteza asta dar se pare ca nu sunt de acord considerand ca esti prea tanara sa pleci pe cont propriu (banuieasc ca prietenul tau ti-a promis luna de pe cer) dar tu totusi vrei sa pleci. Si mai stii prea bine ca nu exista temei legal prin care sa te opreasca.
Daca aceste persoane nu sunt importante si nu-ti pasa de trairile lor, mergi inainte cu proiectul, fa doua calcule, vezi ce investesti si care pot fi pierderile sau consecintele unei asemenea decizii atat la nivel de constiinta cat si materiale, dar si pe termen lung daca-ti afecteaza studiile sau formarea unei cariere in viitor.
Mult succes si ia decizia corecta

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru FreddieM):

Nu am prieten si financiar am din ce din contra am si ce pune deoparte
Dar mai bine mai astept 2 ani cand o sa pot sa stau legal in chirie fara nici un risc

| FreddieM a răspuns (pentru Ralu_Raluka_1995):

Scuze pentru teoria hazardata pe care ti-am prezentat-o. Ai grija oricum de tine si ia deciziile corecte. Pa

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru FreddieM):

Nu i nimic...multumesc mult!

| Felys a răspuns:

Legal nu se poate, trebuie sa stai unde doreste tutorele tau.Pe de alta parte nici o persoana care isi inchiriaza casa nu s-ar risca cu tine pentru ca daca totorele merge la politie, proprietarul risca sa aiba necazuri cu legea

| adryang78 a răspuns:

Ca să plătești chirie presupune să ai niște venituri. Apoi se mai adaugă și utilitățile (apă, internet, electricitate, întreținere etc.)
Cum te poți descurca? Ai vreo posibilitate să lucrezi part-time fără să-ți neglijezi școala? Să ai un venit suficient ca să-ți rămână și pentru buzunar?