| askdj a întrebat:

Buna daca imi deschid atelier auto trebuie neaparat sa infiintez PFA? Am auzit ca daca am doar o masina in curte pe care o repar nu imi face nimeni nimic!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si vrei sa repari doar o masina intr-o luna?
Lasand gluma la o parte, sigur ca este nevoie de o forma juridica si de inregistrare la Registrul Comertului si organele fiscale, este buna si PFA. Altfel vei comite cel putin 2 infractiuni: exercitarea comertului fara autorizatie si, mai grav, evaziune fiscala. Nu te bizui pe ce zice unul sau altul, nu ei o vor pati la o adica.
Nu mai spun ca pentru reparatii trebuie acordata o garantie si cum o acorzi daca nu lucrezi legal? Numai bine!