| Ioelan0 a întrebat:

Buna, daca lucrez la o firma si aceasta se schimba ce se intampla cu angajații? Se încetează contractul actual si se reînnoiește?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de schimbare.
Daca nu isi schimba obiectul de activitate si nu se reduce personalul, de regula se face un act aditional la contractul individual de munca in care se mentioneaza schimbarea, de ex. schimbarea denumirii, preluarea de alta firma, etc.
Se poate intocmi si un nou CIM, ramane la latitudinea angajatorului.
Daca se schimba obiectul de activitate se pot desface contractele angajatilor care nu au calificarea necesara pentru noua activitate si nu le poate oferi alte locuri de munca in cadrul noii activitati.

| elenafitosica a răspuns:

Da se reinoieste contractul, dar pe tine te da afara. Mult succes in continuare cu cariera