| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna. Daca o carte funciara este blocata, se poate da in arenda?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In ce sens este CF "blocata"?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi in activitatea mea, anterioara pensionarii, am lucrat destul de mult cu diverse inscrieri si notari n-am mai auzit de CF blocata, ce intelegi prin asta?

| Whitte a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din diverse motive se poate bloca tranzactionarea (vanzare, donatie, etc) unui imobil si acest lucru se notifica in CF. Nu stiu din ce motiv multi spun CF blocat. Comoditatea poate, neintelegerea legilor...

| gabicoo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poate se referă la faptul că înscrierea în cartea funciară a unui teren este blocată.
Prin primăvară, un vecin de al meu se plângea de faptul că se judecă cu niște rude pentru un teren și că nu îl poate înscrie în cartea funciară până nu are o hotărâre definitivă. Cred că aici este vorba despre o situație asemănătoare.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"Blocata" se foloseste pe timpul valabilitatii extrasului de CF pentru autentificare. Adica 10 zile lucratoare de la eliberarea lui. Dar oricum, nu vad legatura intre asta si problema lui.