| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa iau o persoana in spatiu in momentul in care face 18 ani, ce acte imi trebuie si cum se procedeaza? Acea persoana nu se intelege cu parintii si nu mai are cum sa isi Faca C. I. la domiciliul respectiv si nici parintii nu o ajuta cu alta C. I. De aceea vreau sa o iau in spatiu ca am inteles ca la expirarea C. I. poti sa faci alta daca te ia cineva in spatiu. Spuneti-mi cum trebuie sa pocedez si ce acte imi trebuie.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: mergi cu persoana respectiva la SPCLEP de care apartii tu si acolo vei da o declaratie de primire in spatiu. Ai nevoie si de un act care sa dovedeasca proprietatea ta asupra locuintei (contract de vanzare-cumparare, de donatie, etc).
Poti da declaratia de primire in spatiu si la un notar public, doar ca acolo costa cca 20 lei, la SPCLEP nu platesti.

| aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca i-a expirat C. I. pot sa mai fac actele de luare in spatiu? Si dupa ce o iau in spatiu cum procedez cu facerea noii c.i?

| Ioandelasal a răspuns (pentru aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa):

Sigur ca poti, asa cum ti-am explicat.
Si ce treaba mai ai tu cu CI a respectivei, si-o face ea, dupa ce tu ai dat decalaratia, la SPCLEP sau la notar.

| aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam ca daca are buletinul expirat nu pot sa o iau in spatiu. Ca am auzit ca cere actele de identitate a ambelor persoane si daca ea are buletinul expirat poate da un certificat de nastere in loc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa):

Tu dai declaratia, asa ca tu trebuie sa ai CI valabila.
Persoana pentru care dai declaratia poate fi amendata de SPCLEP, fiindca nu si-a preschimbat CI, asta-i treaba ei.

| aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fii atent/ă pe cine bagi in casă, nu te juca cu asa ceva ca ajungi tu in stradă, lumea e rea nu ajuta asa pe oricine, facerea de bine, stii tu ce inseamnă, sau pe cine nu lasi sa moară nu te lasă să trăiesti, ideea este ca persoana aceea căreia tu vrei sa i faci un bine ea s ar putea sa nu aprecieze gestul tau, si i ti va face tie probleme, dar de ce vrei sa o ajuti? Este rudă cu tine? Este fată sau băiat? De ce nu se intelege cu părintii lui/ei. Crezi ca cu tine va fi altfel? Nu risca, părintii tai ce zic? Tu ce varsta ai? Mersi. Esti fată sau băiat?

| aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu deja ce fel de persoana e. Ne cunoaştem de mult timp. Nu conteaza de ce nu se intelege. In momentul asta conteaza sa rezolv problema asta si as aprecia daca as primi niste indicatii referitoare la ce pasi trebuie sa urmez.