| Username7388383839 a întrebat:

Buna,deci un om a furat produse cosmetice in valoare de 200 lei.Cati ani de inchisoare va primi? Va spun o parte din stire "Prejudiciul cauzat a fost recuperat, pe numele tânărului fiind întocmite acte premergătoare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Fiind un furt de valoare mica si prejudiciul fiind recuperat, nu cred ca se va ajunge la proces, astfel ca nu va fi pedepsit penal. Cred ca procurorul va da o ordonanta de neincepere a urmaririi penale sau renuntare la urmarirea penala, daca a fost inceputa.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se pedepseste cu inchosoare de la 1 la 5 ani furtul din magazine, asta in cazul in care persoana in cauza nu are antecedente penale, pentru ca in acest caz pedeapsa urca pana la 10 ani.