| Rony23 a întrebat:

Buna,
Despre succesiune.
Mama mea a murit săptămâna trecută, rămânând doar tatăl. Eu fiind singurul fiu, adult. Pe numele lor este un apartament.
Întrebarea mea este: Trebuie sa merg la notar sa fac succesiunea sau se face automat? Cum se procedează?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mostenitorii trebuie sa mearga la un notar public, de la ultimul domiciliu al defunctului si sa solicite deschiderea procedurii succesorale, aceasta nu se face automat.
Trebuie sa mergi tu (daca esti major) sau tatal tau si notarul va va spune ce acte trebuie sa depuneti, cat costa procedura si va fixa termen pentru dezbaterea succesiunii.

| Holiday a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la notariat si implica niste costuri.

| Dragobeta a răspuns:

Condoleante!
Da, trebuie sa mergeti amandoi la notar pentru succesiune. Nu se face automat nici daca ramaneai singur.
Vei avea nevoie de mai multe acte de la Primaria unde e apartamentul (daca asta e singurul bun). Mergi la notar si vei primi acolo o lista. Taxa notariala este in functie de valoarea masei mostenite.