| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineața am si eu o nelămurire am semnat un angajament de plata cu cei de la kruk, în angajament specifica doar ca dacă nu se respecta se va anula si se va face executare silita.
Eu am plătit la ele deja catva din suma
Suma totala fiind 2800
Întrebarea mea este ce îmi pot face dacă nu mai plătesc? Am niște probleme financiare.
Iar dacă primesc executare silita si nu am nimic pe numele meu decât ca sunt salariat ce se poate face?
Îmi pune proprire?
Dau funda mulțumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poprire pe salariu.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

@siriusblack98

Foarte amuzant, habar nu ai ce e Kruk, dar ai opinii.

Pare ca mi-ai dat ignore odata, probabil si atunci ziceai prostii si te-am corectat nu?

| johnnny123 a răspuns:

Da, îți vor pune poprire.

| siriusblack98 a răspuns:

Ahhh, stii ca firma kruk este o firma de rromi corect? ca sa nu le zic pe termenul bine-cunoscut de toata lumea. Tehnicile lor de recuperare a banilor seamana foarte mult cu ale camatarilor. Am niste vecini care au luat bani de la astia, deci ne saturasem noi vecinii de cate ori vedeam trimisi de la kruk care veneau la ei acasa sa isi recupereze banii. Cea mai legala forma de recuperare si cred ca cea mai sanatoasa din punct de vedere al integritatii tale corporale ar fi poprirea pe cardul de salariu. Nu mai lua bani de la astfel de firme, mai ales daca stii ca nu le poti inapoia...astia dau sume mici imprumut, au dobanzi mari si metode de recuperare mai neortodoxe iar providentul nu e departe de ei.

| adryang78 a răspuns (pentru siriusblack98):

Kruk este o firmă de recuperări creanțe, nu de cămătari. Ei nu împrumută bani nimănui. Colaborează cu băncile și IFN-urile, răscumpără datoriile rău-platnicilor și apoi își recuperează banii pe cale legală. Cei pe care îi vezi tu la poartă vin să propună căi amiabile de rezolvare, să nu se ajungă la executare silită.

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Nici macar atat, Kruk nici nu cred ca trimite agenti in teren, fac totul ori prin telefon, email, sms, scrisori ori direct in justitie. A vrut si omul sa para interesant ca stie ce zice.

| adryang78 a răspuns (pentru suntserios):

Acum poate nu mai trimit, dar și ei și Eos trimiteau, acum câțiva ani. Am avut și eu un dosar la Eos acum ceva vreme și de-asta spun.

| adryang78 a răspuns:

Dacă se ajunge la executare silită da, ți se va pune poprire pe salariu. Precis ai un telefon de la ei și un angajat cu care ții legătura și care se ocupă de dosarul tău. Sună și solicită o sumă minimă de plată până îți rezolvi problemele. Nu știu cât ai stabilit să achiți lunar, dar suma asta se poate diminua pentru câteva luni.