| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! Daca am fost desemnata operator de calculator chiar la sectia de votare unde sunt inscrisa pe listele electorale permanente si restul membrilor sunt din afara localitatii, asta ar insemna ca doar eu as putea sa imi exercit dreptul de vot din cauza restrictiei alegerilor locale de a putea vota doar in localitatea de domiciliu sau de resedinta? Nu prea mi se pare corect mai ales pentru membrii care activeaza in sectiile de votare din alte localitati.

1 răspuns:
| eliancodrut a răspuns:

Dar de ce au mers in alte localitati?
Este corect. Nu poate un cetatean dintr-o localitate sa voteze primarul din alta localitate. Fiecare cetatean trebuie sa-si voteze primarul localitatii unde domiciliaza. Altfel s-ar deschide cutia pandorei cu miscarea de alegatori.
Cei care nu sunt din localitate pot sa voteze doar europarlamentarii.