| rozelor a întrebat:

Buna dimineata TPU! Va rog spuneti-mi,ce acte sunt necesare pentru divort (nu exista copii si bunuri de impartit),se poate divorta si in alt judet (am domiciliul in Ialomita si vreau sa divortez in Prahova,unde sunt flotant)? Mii de multumiri, sa aveti o zi fruoasa!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt necesare doar actele de identitate, certificatele de nastere si aertificatul de casatorie, toate in copie.
Divortul fara copii poate fi facut la starea civila, la notar (ambele numai prin acordul sotilor) sau la judecatorie. Se poate divorta doar la cei competenti de la locul incheierii casatoriei sau la ultimul domiciliu comun al sotilor. Mai rapid dar mai costisitor este divortul la starea civila sau notar (intre 500 lei si 1.000 lei), mai ieftin dar in mai lung timp la judecatorie, taxa judiciara de timbru este de 50-200 lei, in functie de motivul divortului dar divortul poate tine 3-6 luni sau chiar mai mult daca sotii nu sunt de acord sau hotararea primei instante este atacata.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergeti impreuna la un notar.Se poate divorta si asa.Sa nu mai treceti prin corvoada de la tribunal.

| raluk27 a răspuns:

Cel mai simplu si rapid mod de a divorta, daca nu exista copii, este la notar. Veti avea nevoie de actele de identitate, certificatul de casatorie si certificatele de nastere. Nu poti divorta in alt judet. Competenta se stabileste in functie de locul incheierii casatoriei sau de locul unde ati avut ultimul domiciliu comun. Procedura dureaza aproximativ 30 de zile. La depunerea cererii, daca nu te poti prezenta personal, poti imputernici o alta persoana, dar la implinirea termenului de reflectie de 30 de zile (cel putin), prezenta ambilor este obligatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cerere privind desfacerea căsătoriei în baza hotărîrii judecătoreşti (F-18) Download in Adobe PDF
hotărîrea instanţei judecătoreşti cu privire la desfacerea căsătoriei, în cazul în care actul de divorţ nu a fost întocmit anterior;
actul de identitate;
confirmarea achitării taxei de stat, stabilită de instanţa de judecată pentru fiecare soţ;
confirmarea achitării serviciilor pentru completarea actului.

Înregistrarea actului de divorţ se va efectua gratuit în termen de 3 zile de la data primirii copiei hotărîrii judecătoreşti de către OSC.

Completarea actului de divorţ în temeiul hotărîrii judecătoreşti se va efectua în ziua adresării şi costă 100 lei separat pentru fiecare din soţi.

| ValentinCN a răspuns:

Gasesti aici un raspuns alternativ http://drept-md.com/......-judecata/