Întrebare recomandată | Andrei7520152 a întrebat:

Din cate am inteles imunitatea parlamentara protejeaza parlamentarii de arestare preventiva si perchezitii. Textul de lege: "Deputaţii şi senatorii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie."

Vad ca s-a votat astazi daca Ponta va fi sau nu urmarit penal de DNA. Tin minte un vot asemanator cu Vosganian. Ma poate lamuri cineva pe mine (de preferat cineva din domeniu, ca nu caut manipulari de doi bani) care-i treaba cu votul de azi si ce s-a decis. Multumiri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul lui Ponta, care este deputat si membru al Guvernului, pe langa articolul 72 din Constitutie, citat de tine, se aplica si art.109, citez:
"ARTICOLUL 109 - Raspunderea membrilor Guvernului
(1) Guvernul raspunde politic numai in fata Parlamentului pentru intreaga sa activitate. Fiecare membru al Guvernului raspunde politic solidar cu ceilalti membri pentru activitatea Guvernului si pentru actele acestuia.
(2) Numai Camera Deputatilor, Senatul si Presedintele Romaniei au dreptul sa ceara urmarirea penala a membrilor Guvernului pentru faptele savarsite in exercitiul functiei lor. Daca s-a cerut urmarirea penala, Presedintele Romaniei poate dispune suspendarea acestora din functie. Trimiterea in judecata a unui membru al Guvernului atrage suspendarea lui din functie.
Competenta de judecata apartine Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
(3) Cazurile de raspundere si pedepsele aplicabile membrilor Guvernului sunt reglementate printr-o lege privind responsabilitatea ministeriala."
In baza acestui articol s-a solicitat si respins inceperea urmaririi penale, asa ca se va suspenda urmarirea penala pana ce Ponta nu va mai fi in Guvern.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Camera Deputatilor (Ponta fiind deputat) a respins cererea DNA. Detalii poti citi aici:
http://www.hotnews.ro/......-10-00.htm

| Andrei7520152 explică (pentru Ioandelasal):

Ok domnule Ioan, dar aici ma incurc, ca in textul de lege scrie ca deputatii pot fi urmariti penal pentru orice, si in constitutie scrie ca nimeni nu e deasupra legii. Din pozitia de nestiutor va intreb... Zicem ca maine un deputat da peste un om cu masina; si pentru asta se voteaza daca deputatul X va fi sau nu urmarit penal? Sau se aplica doar la cereri DNA, ca lovitul cu masini n-are de-a face cu anticorptia?

Presupunem ca procurorul de la DNA are dovezi solide ca s-a comis un act de coruptie (in general, nu in acest caz), inseamna ca procurorul cutarescu nu poate trimite dosarul in instanta ca deputatii au votat neinceperea urmaririi penale? Deci deputatul scapa basma curata in acel caz? va multumesc pentru timp

| clickkcilc a răspuns (pentru Andrei7520152):

Daca ar lovi pe cineva cu masina nu cred ca ar mai fi anchetat de dna

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Presedintele Romaniei poate dispune suspendarea acestora din functie?

| Clantza a răspuns (pentru RAY):

Da, dar in cazul prim-ministrului intervine art.107 care spune "nope":
"ARTICOLUL 107: Primul-ministru
(2) Preşedintele României nu îl poate revoca pe primul-ministru."

| RAY a răspuns (pentru Clantza):

Of si articolele astea

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei7520152):

In cazul lui Ponta, care este deputat si membru al Guvernului, pe langa articolul 72 din Constitutie, citat de tine, se aplica si art.109, citez:
"ARTICOLUL 109 - Raspunderea membrilor Guvernului
(1) Guvernul raspunde politic numai in fata Parlamentului pentru intreaga sa activitate. Fiecare membru al Guvernului raspunde politic solidar cu ceilalti membri pentru activitatea Guvernului si pentru actele acestuia.
(2) Numai Camera Deputatilor, Senatul si Presedintele Romaniei au dreptul sa ceara urmarirea penala a membrilor Guvernului pentru faptele savarsite in exercitiul functiei lor. Daca s-a cerut urmarirea penala, Presedintele Romaniei poate dispune suspendarea acestora din functie. Trimiterea in judecata a unui membru al Guvernului atrage suspendarea lui din functie.
Competenta de judecata apartine Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
(3) Cazurile de raspundere si pedepsele aplicabile membrilor Guvernului sunt reglementate printr-o lege privind responsabilitatea ministeriala."
In baza acestui articol s-a solicitat si respins inceperea urmaririi penale, asa ca se va suspenda urmarirea penala pana ce Ponta nu va mai fi in Guvern.

| mgtow a răspuns:

Aia din senat tin cu michi mouse pentru ca fura si ei datorita lui altfel nu respingeau cererea dna, mai incolo gasesc alta solutie sa-l doboare