| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Buna,

Doresc sa ma casatoresc, dar am o executare silita din parte CFR-ULUI, pentru neplata unei chiri. Intrebare este o va afecta si pe ea daca are propietati? Ii va lua si ei din salariu?
Eu nu am propietati pe numele meu. Am inteles ca o sa imi ea 1/3 din salariu.
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti casatori linistit, nu va fi afectata viitoarea sotie, bunurile ei dobandite inainte de casatorie sunt bunuri propii si nu pot fi executate silit pentru datoria ta.
La executarea silita prin poprire, in cazul tau, se poate popri cel mult 1/3 din salariul tau net, nu s-ar putea popri salariul viitoarei sotii.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Hammurabi a răspuns:

Proprietățile obținute înainte de căsătorie nu sunt un bun comun.