| Vortex97 a întrebat:

Doresc sa stiu daca presedintele unui bloc trebuie sa aiba act de proprietate sau este posibil sa aiba viza de flotant, sau mutatie?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ca este ori nu presedinte al unui bloc, persoana respectiva trebuie sa aiba un act de identitate emis pe adresa unde locuieste ori potrivit art. 30 din Ordonanta de Urgenta nr. 97/2005 este obligat in termen de 15 zile sa adreseze sectiei de politie pe raza caruia locuieste pentru a obtine fiza de resedinta pentru spatiul de locuit unde locuieste in prezent, altfel poate fi sanctionat cu amenda.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar. In legislatie(legea nr.230/2007 privind asociatiile de proprietari) nu exista functia de "presedinte de bloc". Exista functia de presedinte al asociatiei de proprietari, care trebuie sa fie un proprietar din cadrul asociatiei(asociatia poate fi compusa din proprietarii dintr-un bloc ori mai multe blocuri vecine). De asemenea exista functia de administrator al asociatiei, care poate sa fie o persoana fizica ori juridica oarecare, neexistand obligatia de a avea locuinta/sediul in cadrul asociatiei. Citeste legea indicata si te lamuresti cu mai multe. Numai bine!