| pisoias a întrebat:

Buna dragilor.As avea nevoie de ajutorul vostru.Si anume, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:Se poate executa silit cineva daca acea persoana a facut apel impotriva primei hotarari?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns pe privat ca pot fi executate silit doar hotararile definitive ori nici o hotarare de prima instanta nu este definitiva, daca a fost atacata cu apel. Doar nu nu era atacata in termen atunci ramanea definitiva si putea fi pusa in executare.

3 răspunsuri:
| DOOOPX a răspuns:

Încheierile emise în primă instanţă nu pot fi atacate cu apel decît odată cu hotărîrea, cu excepţia încheierilor care pot fi atacate cu recurs.

Succes!

| baru a răspuns:

Sa nu ne miram...totul este posibil. Nu,, nu se poate.

| REMiXDJ a răspuns:

DA. Poti fi executat silit indiferent daca este proces pe rol sau daca faci apel-contesti hotararea judecatoreasca, etc. Poti face plangere si la procuratura = degeaba.In rahatul asta de tara numita Romanika un executor judecatoresc te poate executa direct fara proces daca ai datorii la ca de exemplu CETELEM. Executorul judecatoresc primeste cerea si documentele de la societatea la care esti dator (poate fi si asociatia de propietari ca exemplu) si in termenii legali iti pune ori sechestru pe contul din banca direct fara sa te anunte(iti ia banii din cont saui daca e o suma mai mica iti poate pune propire si pe salariu) sau daca suma este mai mare si nu ai bani in banca iti executa apartamente, masini, terenuri, etc.Un jurist consult sau un avocat mai batran cu exeperienta iti poate da detalii multe cum e procedura inclusiv termenii de prescriere a unei datorii in timp, moduri cum poti sa te aperi si sa reiei procesul etc. Sper sa iti fie de folos ce ti-am scris.