| Hehehelp a întrebat:

Buna! Eu am fost in mall cu niste prieteni si am vrut sa mergem pe acoperis, adica in parcarea de la ultimul etaj. Era inchis accesul acolo dar tot am intrat pentru ca mai toata lumea urca sa faca poze sau lucruri de genul si am zis ca nu se intampla nimic. Am stat putin acolo si am vazut un paznic care ne facea semn sa plecam si am plecat, iar dupa ne am dus un nivel mai jos, tot in parcare. Am stat acolo vreo 15-20 de minute si a venit politia la noi si a inceput sa ne intrebe numele si data nasterii si le-a notat pe o agenda. Ne au spus ca se tot fac plangeri ca se face galagie in parcare, chiar daca noi nu am facut galagie si cat timp vorbea agentul cu noi si ne intreba ce clasa suntem si facea conversatie a spus celalalt agent ca merg si la alte persoane care sunt acolo sa ii intrebe, dar cand ne au lasat sa plecam ei s au urcat in masina si au plecat, adica nu au mai intrebat alte persoane. Eu am impresia ca a chemat acel paznic politia, dar totusi sunt atatea persoane care se urca acolo. Se poate intampla ceva cu datele pe care i le-am zis politistilor sau sa intram in probleme? Va rog ca mie chiar imi este frica deoarece nu m-a mai oprit niciodata politia.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Veti primi amenda acasa, fiindca ati urcat pe acopris cand accesul era inchis, deci ati facut o ilegalitate si apoi, ati fost prinsi in parcare cu galagie, chiar daca voi credeti ca erati muti cu totii si nu a deschis nimeni gura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

V au luat datele că data viitoare sa verifice dacă sunteți tot voi și probabil sa vă dea o amendă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se va intampla nimic, ati fost notat ca martori. Politia legitimeaza frecvent tinerii prin spatiile publice, pentru a preveni evenimente impotriva ordinii publice.
Si eu cand eram tanar, eram legitimat frecvent de politie si jandarmerie, mai ales cand stateam tarziu afara. Si dupa ce am luat permisul, fiind tanar, ma opreau des, la fel, pentru a preveni un comportament iresponsabil din partea mea.
Daca de exemplu eram legitimat intr-o zona a parcului la 1 noaptea, iar dimineata se descoperea un vandalism in zona respectiva, probabil as fi fost chemat la audieri, pentru a povesti ce am facut seara respectiva, si daca stiu ceva legat de acel vandalism.
Deci, daca esti nevinovat, n-ai nici un stres.
Daca era sa iei amenda pentru urcatul pe acoperis, o luai deja, nu scapai.

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul vostru nu as mai cauta sa fac ceva doar pentru ca toti ceilalti o fac.Pentru parcare ai fix acelasi argument, ca mai erau si altii acolo care poate au facut galagie.Gandeste-te in primul rand la tine sa te comporti fara a intra in belele, nu la altii.

| Hehehelp explică (pentru dullcat):

Da poate sa faca ceva cu datele pe care i le-am dat?

| Holiday a răspuns (pentru Hehehelp):

Nu are ce face cu datele tale, nu te mai stresa.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Și totuși de ce nu îi răspunzi la întrebare? Îl certi așa că sa mai bifezi un răspuns doar? Devii Violetta. Știu știu, o să îmi dai ignore bla bla bla.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Nu mi-a aparut notificarea.De mai multe luni nu apar toate in timp real, apar si dupa o zi.Si intre timp am vazut ca i-au raspuns altii.

Apoi, tu vorbesti, care nu de putine ori ai raspuns la misto?

| Holiday a răspuns:

Nu-ti face nicio grija, nu ai ce probleme sa ai.

| gabicoo a răspuns:

Ghinion. laughing

| anonim3248 a răspuns:

Este de ajuns doar ceva din acte pentru amendă.

Răspuns utilizator avertizat
| MotoBlitz a răspuns:

Teoretic, singurele lucruri prin care vă pot sancționa sunt:
- tulburarea ordinii și liniștii publice
-pătrunderea fără autorizație
- vandalism
Toate sunt contravenții (se sancționează cu avertisment/amendă)
Ei au fost sesizați de cineva, nu se poate știi doar dacă recunoaște respectivul, și v-au notat datele pentru o eventuală plângere. Dacă nu v-au chemat la secție și nu v-au spus că ați încălcat ceva, înseamnă că cel ce a sunat nu a făcut plângere, dar dacă pe viitor, poate chiar mâine, directorul localului sau altcineva depune o sesizare ați luat 3 amenzi din start! Suma e cam măricică, dar merită toți cei implicați, atâta timp cât nu poți respecta regulile, legea își va face drum!