| Cristina240697 a întrebat:

Eu lucrez la un cazino online, normal se lucreaza o ora jumatate cu 30 min pauza, dar din cauza unei fete care i s-a facut rau si nu a mai putut sta a trebuit sa stam doua ore jumatate, toti au fost foarte revoltati din cauza asta,s-au certat cu managerul si el a hotarat ca de azi nimeni nu va mai pleca acasa chiar daca i se face extrem de rau, exprimarea lui a fost asa " puteti si muri la masa de joc, sa lesinati, doar in acel moment eu chem salvarea si medicul imi va spune daca mai poate sau nu sa stea la munca" mie personal mi se pare o decizie proasta. Intrebarea mea : " este legal sa iti faca asemenea lucru? Este legal sa nu te lase sa pleci acasa pentru ca nu te mai simti in stare sa muncesti?"

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, angajatorul trebuie sa respecte legislatia muncii, respectiv Codul muncii, regulile de protectie si sanatate, inclusiv contractul individual de munca.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sustin ceea ce spune Ioandelasal care este specialist, dar cred ca cineva trebuie sa certifice ca esti bolnav. Asa incat, desi spusa urat, decizia de a chema un medic si a permite plecarea doar a bolnavilor reali, este corecta. Mai ales ca colectivul este atat de rau si nu tine locul unui coleg bolnav (lucrez de 15 ani, niciodata nu s-a intamplat asa ceva, toata lumea a fost bucuroasa sa preia atributiile unui coleg bolnav, chiar daca asta a insemnat uneori sa munci de la 6 dimineata la 9 seara)