| anonim_4396 a întrebat:

Bună, eu sunt David și am 17 ani și 5 luni și aș vrea să plec de acasă, să mă mut în orașul în care locuiește iubita mea, și părinți nu vor să mă lase,pot pleca fără să facă poliția ceva? E legal să mă mut? Mă pot lua înapoi acasă? Am găsit și loc de muncă și apartament, părinți mei niciodată nu m-au lăsat să fac nimic, nu m-au lăsat nici măcar să merg acasă la prietenii mei cei mai buni de ziua lor de naștere, m-am saturat să stau închis în casă și să fiu departe de persoana pe care o iubesc cel mai mult, chiar am nevoie să știu dacă pot pleca fără să mi se întâmple nimic

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca legea (Codul civil) dispune ca domiciliul minorului este la domiciliul parintilor.
Daca pleci parintii pot sustine ca ai plecat fara acordul lor si sa solicite sa te reintorci la domiciliu.
Mai ai putin pana esti major, asa ca te sfatuiesc sa astepti pana atunci si vei putea pleca fara nici o problema.

| darrio2007 a răspuns:

Poti face asta. Dar după ce implinesti 18 ani.

| Smmo a răspuns:

Buna David, nu poti pleca de acasa pana nu implinesti 18 ani. Chestia asta cu iubirea e frumoasa, dar e bine sa-ti vezi de viata si tu si iubita, sa va faceti cat de cat un rost. Ea cati ani are? Nu munca si relatiile trebuie sa te preocupe la varsta asta, ci sa faci o facultate, pentru ca dupa ce te apuci de munca si locuit cu chirie pe undeva iti este mai greu sa te desprinzi si sa te dedici scolii.