| ionut09cornelius a întrebat:

Buna Fraților, am o întrebare?!... Am un prieten care ma, întrebat dacă poate sau nu, Sa de-ie un minor cu vasta între 12 și 15 ani la Școală de Șoferi Auto, eu cred că poate dar acum nu știu dacă... Poate să primească totuși un permis de conducere, permanent așa cum îl primesc toate persoanele care cuprin vârstă concretă de 18 ani,. Va rog sa îmi răspundeți cu seriozitate aici PS. Dau Funda!

3 răspunsuri:
| Whitte a răspuns:

Frate, nu se intelege aproape nimic din felul cum ai scris.
Nu, nu se poate face scoala de soferi inainte de 18 ani. Si nici nu primeste permisul de conducere. Crezi ca politia incalca legea?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, scoala de conducere se poate incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei minime pentru categoria pe care vrea s-o obtina.
De ex. pentru categoriile AM, A1 si B1 varsta minima este de 16 ani, pentru B si A2 de 18 ani, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil asa ceva!
NU exista permise de sofat pentru copilasii micii de 12-15 anisori, care pot merge doar cu trotineta sau bicicleta, la varsta asta.

Scoala de soferi se poate face de la 16 ani in sus si numai pe categorii de vehicule foarte mici.
Permisele auto pentru masini persoanle se dau dupa ce implinesti 18 ani, dar ai terminat scoala de soferi.