| MadaAlexandrrra a întrebat:

Buna! In caz de divort cui ramane locuinta daca nu se face si partaj? Are cineva idee?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Locuinta ramane proprietarului, daca a fost dobandita inainte de casatorie.
Doar daca este proprietate comuna se pune problema partajului si atunci sotii se pot intelege cine obtine proprietatea pe intreaga locuinta si il despagubeste pe celalalt sau aceasta o stabileste instanta de judecata.
De regula daca sunt si copii locuinta este atribuita sotului la care este stabilit domiciliul minorilor.

| just4ubr2015 a răspuns:

Proprietarului locuintei sau sotului