| alicia2000 a întrebat:

Buna,in urma decesului tatalui meu,am dezbatut succesiunea,iar masina lui,o simpla dacia break, mi-a fost data mie.in prezent nu o pot vinde deoarece in actele masinii tatal meu este proprietarul.ce acte trebuie sa fac pentru a o putea vinde? trebuie facut si R.A.R-UL?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In baza certificatului de mostenitor o inmatriculezi pe numele tau si apoi o poti vinde.

1 răspuns:
| Eidriana a răspuns:

Daca nu circuli cu ea atunci nu trebuie neaparat sa-i faci RAR-ul. In principiu ceea ce trebuie sa faci e o succesiune dupa decesul tatalui tau. Asta se face la notar. Nu ma pricep la astfel de treburi, dar daca mergi la un cabinet al unui notar public si ii explici situatia iti va spune cam ce documente sunt necesare (in principiu eu stiu ca ar trebui sa ai certificatul de deces al tatalui, buletinul tau si documentele masinii).