| marina_5303 a întrebat:

Buna,

Lucrez din 1988 si as dori sa stiu daca, in cazul in care am pierdut carnetul de munca exista la Casa de pensii inregistrate toate contributiile de cand m-am angajat. Din 1988 pana in 1995 am lucrat intr-o "institutie" de stat care s-a desfiintat si nu as avea de unde sa mai iau ceva gen adeverinta de vechime.

Multumesc

3 răspunsuri:
| scootsie a răspuns:

Normal, contributiile pentru pensii sunt operate de catre functionarii unitatii la care lucrezi dar se trimit si la Casa de pensii, pe un tabel anexa, pentru toti salariatii, asa ca nu e o problema...Sa ai parte de multi ani de pensie!

| Clumsiii ™ a răspuns:

Esti o norocoasa intr-un fel al cuvantului! La casa de pensii iti vei gasi cu siguranta toate contibutiile de cand te-ai angajat.(FII SIGURA, AM INTREBAT-O PE MAMA CARE E PROCUROR SI STIE BINE LUCRURILE ASTEA!)Fi linistita! Cred ca ti-am fost de ajutor!

| bluerose a răspuns:

Daca ai pierdut cartea de munca, ea trebuie reconstituita pe baza adeverintelor eliberate de la fostele locuri de munca. Daca firma s-a desfiintat trebuie sa te interesezi unde sunt arhivele si sa-ti iei adeverinta. Pensia o iei pe baza datelor inscrise in carnetul de munca si nu pe baza declaratiilor transmise la casa de pensii. Declaratii se depun doar din anul 2001, deci pentru perioada 1988 - 1995 nu este depus nimic, poate doar statele de plata la ITM. Eu zic sa tratezi problema serios si sa-ti reconstitui cartea de munca. Succes!