| LoV3BlTGH a întrebat:

Buna, lucrez la un bar desi am 17 ani dar am contract ma rog nu asta este problema, problema este ca s-a produs o paguba pe tura mea s-a stricat un aparat si in caz de nu l plateste omul ce la stricat sefa mi-a spus ca va fi nevoie ca eu sa il platesc desi lucrez 2 zile pe saptamana, voiam sa stiu daca este corect.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corect sa-l platesti tu, daca nu tu l-ai stricat.
Vinovat este clientul care l-a stricat si acesta trebuie sa plateasca reparatia sau contravaloarea acestuia, daca nu se poate repara.
Spune-i omului respectiv sa se inteleaga cu sefa cum ar trebui sa procedeze. Daca nu o face se poate chiar sa i se faca plangere penala pentru distrugere sau sa fie dat in judecata pe cale civila si va cheltui mai mult.

| Simpatic a răspuns:

Nu vad niciun motiv pentru care tu ai putea fi tras la raspundere in vreun fel.
Evident ca nu stim despre ce aparat este vorba si nici cine l-a stricat si in ce mod.
Dar nu tu te faci vinovat de asta.
Sefa ta sa-si vada de treaba, si ea poate primi o plangere la autoritati daca-si incalca atributiile.
Sa ceara bani de la cine se face vinovat si cam atat.

| dullcat a răspuns:

Nu este corect.Cand ai o afacere iti asumi astfel de intamplari si rezolvi din banii de profit, nu-i silesti pe angajati sa plateasca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este corect, dar vei fi nevoit să accepți ce zice șefa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este corect, dar sefa ta vrea sa te intimideze si sa platesti oalele sparte de altii.