| Cristi72992859 a întrebat:

Buna, ma incadrez cumva la bursa daca in clasa mea 30% dintr-un total de 24 sunt 7, 2 elevi care primesc bursa? Eu cum ar veni as fi al optulea. Gen acel, 2

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spre deosebire de ceilalti respondenti eu iti spun ca vei primi si tu bursa de merit, avand in vedere ca art.108, alin.(12), lit.a) din L.198/2023, a invatamantului preuniversitar, prevede ca cel putin 30% din elevi primesc bursa de merit si ordinul ME nu modifica legea in ce priveste numarul de elevi ce pot primi bursa de merit, citez:
  "(12) Bursele elevilor din învăţământul preuniversitar sunt alocate din bugetul Ministerului Educaţiei, după cum urmează:
  a) bursele de merit pentru minimum 30% din elevii din fiecare clasă de gimnaziu şi liceu dintr-o unitate de învăţământ preuniversitar, cu respectarea criteriilor şi condiţiilor stabilite prin metodologia-cadru;"

| Cristi72992859 explică (pentru Ioandelasal):

Ai avut perfecta dreptate. Astazi mi-a spus diriginta ca ma incadrez. (dupa ce m-am contrazis cu ea zile la rand) laughing

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana la 30% se dau bursele, adica cu rotunjire in jos.
Tu, al optelea, vei primi 0.2, adica o felicitare cu batutul pe umar.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu, fiindca 7.2 este considerat 7, iar tu fiind al 8-lea nu te incadrezi.
Dar ai o sansa foarte mare daca pui mana serios pe carte si iti ridici notele masiv, macar cu 2 puncte la fiecare materie, ca atunci devii tu eligibil si cel din fata ta poate sa treaca sub tine.

| PrinceCharming a răspuns:

Tu nu vei primi nimic, Cristi.

| 1029 a răspuns:

Din păcate nu. În acest caz vor primi bursă primii 7.