| Soniaandreea222 a întrebat:

Bună. Ma scuzați ca va deranjez cu aceasta problema, este puțin cam stupida însă am nevoie de ajutorul vostru! De curând am vrut sa achiziționez de la cineva de pe OLX niște bani (Recuzita de 200 ron) în anunț zicea ca sunt identice cu cele reale asa ca am vrut sa cumpăr pentru a le folosi pe internet,Tiktok,live uri, etc. Problema e ca mi-a trimis niște ziare și m-a blocat, am rămas cu paguba de 500 lei,întrebarea mea este următoarea,dacă îl reclam la politie ii poate face ceva? Menționez ca n am datele lui,decât ce scrie pe colet,adresa de la un Easybox din Iași,în rest nu scrie nimic,am achitat cu cardul acolo,deci îl poate prinde? Și dacă da, credeți ca voi fii complice și eu fiindcă am dorit sa cumpăr bancnote,, false "? Va rog sa ma ajutați...dau funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti face plangere penala pentru inselaciune si poate fi prins dar s-ar putea sa fii si tu intrebat ce voiai sa faci cu acele bancnote si nu stiu daca te vor crede politistii ca sunt numai pentru joaca.

| ioana748 a răspuns:

Nu ai vrut sa cumperi bani falsi, erau pentru recuzita.
Daca doreai sa faci ceva ilegal nu plateai cu cardul, nu erai transparent.
Posibil sa il prinda, caci banii i- a ridicat cu o identitate.
Poti face reclamatie, deschis, mai ales ca nu ai avut intentia vreunei ilegalitati.

| Soniaandreea222 explică (pentru ioana748):

Pai și cum as putea sa I conving? Conversație nu am cu el ca mi-a scris pe whatsapp și era pe 24 ore, ce dovezi le arat onafara de numărul de telefon?

| Soniaandreea222 explică (pentru ioana748):

Îmi e teama ca ma vor lua și pe mine la rost ca am vrut sa cumpăr bani falsi...

| Soniaandreea222 explică (pentru Ioandelasal):

Asta ma gândesc și eu...îmi e ca voi fii audiata ca am vrut sa cumpăr bani falsi pentru ca e ilegal