| Gio95 a întrebat:

Buna!
Mama a achizitionat un apartament pentru mine (dar pe numele ei) pentru ca eu sunt in Italia si nu puteam sa ajung. Totul ok pana cand ajunge la primarie pentru alte birocratii. Acolo afla ca nu poate sa plateasca impozitul la apartament si nici nu il poate trece pe numele meu pana cand tata nu isi plateste amenzile. Stie cineva ce legatura are? La primarie nu explica nimeni, spun doar ca nu se poate altfel.
Am inteles ideea ca daca mama cumpara un imobil in timpul casatoriei automat e un bun comun cu tata... dar nu inteleg care e problema cu amenda? Ce treaba are cu impozitul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa prevede Codul de procedura fiscala, citez:
„ART. 165. Ordinea stingerii obligaţiilor fiscale
  (1) Dacă un debitor datorează mai multe tipuri de obligaţii fiscale, iar suma plătită nu este suficientă pentru a stinge toate obligaţiile, atunci se stinge obligaţia fiscală pe care o indică debitorul, potrivit legii, sau care este distribuită potrivit prevederilor art. 163, după caz, stingerea efectuându-se, de drept, în următoarea ordine:
a) toate obligaţiile fiscale principale, în ordinea vechimii, şi apoi obligaţiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii;
b) obligaţiile cu scadenţe viitoare, la solicitarea debitorului.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate
amenzile contravenţionale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligaţie fiscală. Aceste prevederi nu se aplică în cazul plăţii taxelor astfel cum sunt definite la art. 1 pct. 36."

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu are nici o treaba daca parintii sunt divortati in acte. In acest caz sunt nesimtiti angajatii primariei. Daca primaria este inrolata in programul "Ghiseul.ro" poate plati online cu un card. https://bit.ly/33YCmM6 Daca nu sa se adreseze prefecturii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce tatal tau nu a plătit amenzile? Ce fel de amenzi sunt? De circulatie? Si sumele sunt mari? Mama ta nu poate plătii in locul tatalui? Si de ce sa grabit mama ta sa i ti cumpere apartament daca tu nu esti in țară, cîte camere are apartamentul?

| johnnny123 a răspuns:

Treaba este ca daca ai datorii la stat, statul are tot felul de metode sa te forteze sa ti le platesti. Printre ele se numara si toate betele astea in roti pe care ti le pune cand ai nevoie de diverse hartii de la el.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce v-ati complicat. Sunt cheltuieli in plus. Ca sa il treacă pe tine fie donație, fie vânzare cumpărare cheltuielile sunt aceleași: onorariu notar, o taxa către trezoreria statului care e destul de mare in funcție de valoarea apartamentului. Mai bine așteptai pana puteai veni tu acasă. Cat despre amenzi, nu poate plati nici impozitul pe proprietatea lor pana nu le achita. Nu poți obține nici macar o adeverinta. Astea sunt "regulamente de ordine interioara".