| jasmina a întrebat:

Minor incredintat mamei prin hot. judecatoreasca. Pot sa-i schimb numele de familie? Este necesar acordul tatalui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa-i schimbi numele de familie, daca vrei sa ia numele tau de familie ce a fost schimbat dupa divort. Schimbarea se face pe cale administrativa, conform OG 41/2003, alin. 3, lit. f). In cazul tau nu este nevoie de acordul tatalui. Trebuie sa mergi la SPCLEP din raza caruia ai domiciliul si sa completezi o cerere tip. Si minorul trebuie sa semneze cererea, daca a implinit 14 ani. Un extras din cerere se trimite, pe cheltuiala ta, la Monitorul Oficial, partea a III-a, pentru a fi publicat. Dupa publicare te prezinti cu cererea la SPCLEP si anexezi la ea M. Of. in care a fost publicat extrasul, copie legalizata de pe actul de nastere al minorului, copie a hotararii de divort, cazierele tale judiciar si fiscal. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OG nr. 41/2003 o poti citi si aici: http://www.dlep-iasi.ro/......izice.pdf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e necesar acordul tatalui daca e definitiva hotararea! Vei avea nevoie de inca cateva infatisari, si copilul va fi intrebat separat daca va dori asta (pentru a elimina eventuale inadvertente in comunicarewinking ). Daca are peste 16 ani poate sa faca asta si singur fara acord.

| asterix_6563 a răspuns:

1. Cererea se depune la starea civila a sectorului din Bucuresti
2. Functionarul de acolo nu doreste sa accepte cererea fara acordul tatalui sau acordul autoritatii tutelare. In cazul meu minorul are 4 ani (deci nu poate completa nici o cerere) iar copilul imi este incredintat prin decizie definitiva si irevocabila. Ce se poate face?